PoradyKiedy przycinać róże? Jeśli przeoczysz ten moment, potem będzie już za późno

Kiedy przycinać róże? Jeśli przeoczysz ten moment, potem będzie już za późno

Jeśli chcesz, aby twoje róże miały większe kwiaty, a ich pędy były bardziej zdrowe, grubsze i dłuższe, to przycinanie ich może być po prostu konieczne. Pokażemy ci, jak i kiedy przycinać róże, tak aby ich piękna pozazdrościł ci każdy z sąsiadów.

kiedy-przycinać róże? fot. getty Images
kiedy-przycinać róże? fot. getty Images
Manuel

Kiedy przycinać róże?

Róże niezależnie od gatunku należy przycinać raz do roku. Powinieneś to zawsze robić wczesną wiosną, krótko po tym, jak ustąpią ostatnie przymrozki (i nic nie wskazuje na to, że jeszcze powrócą). Zazwyczaj okres ten przypada na końcówkę marca, a najpóźniej powinieneś to zrobić w połowie kwietnia. Po tym czasie raczej się do tego nie bierz, bo możesz bardziej zaszkodzić niż pomóc swoim roślinkom. Zdąży już ona bowiem wytworzyć nowe pędy. W przypadku róż ponadto stosunkowo ważne jest, aby przycinanie przeprowadzić w jasny, pogodny, słoneczny dzień, kiedy jest sucho i nie ma przez najbliższe godziny zagrożenia deszczem. Przycinanie róż najlepiej jest powtarzać regularnie co roku o mniej więcej tej samej porze (ale pamiętaj o możliwych przymrozkach!).

Kiedy i jak przycinać róże, fot. freepik
Kiedy i jak przycinać róże, fot. freepik

Jak przycinać róże?

W przypadku róż cięcie należy wykonać około 0,5-1 cm nad oczkiem, czyli nad pąkiem. Postaraj się to robić ukośnie i używaj do tego ostrego sekatora, inaczej ryzykujesz niepotrzebne poranienie rośliny! Płaszczyzna cięcia powinna być gładka, unikaj poszarpania jej. Przy przycinaniu usuwamy przede wszystkim chore i martwe pędy. To bardzo wzmocni nasz krzew. Co ciekawe w wyniku przycinania kwiaty mogą się pojawić nieco później niż zwykle. Rzuci ci się pewnie w oczy to, że są większe i piękniejsze.

Oprócz ogólnych zasad, które właśnie poznałeś, w przypadku róż ważna jest również ich odmiana - każdą z nich musisz potraktować nieco inaczej:

  • róże wielokwiatowe - nazywane także rabatowymi. Cięcie wykonujemy na wysokości 30-60 cm. Na krzewie najlepiej zostaw 5-10 pędów, a na każdym pędzie po 4-5 oczek;
  • róże pnące - nazywane także czepnymi. Przycinamy je dopiero w czwartym roku po posadzeniu. Pędy skracamy do długości 30-40 cm, tak aby na każdym z nich znajdowało się 5-6 oczek. Pozostawiamy jedynie 3-5 pędów;
  • róże na pniu (pienne) - usuwamy wszystkie dzikie pędy bez wyjątku. Pozostałe pędy przytnij na krótko, tak aby pozostały na nich po 3-4 oczka.
  • róże okrywowe - je wystarczy przycinać co kilka lat. Usuń przy tym jedynie najstarsze pędy. W pozostałych latach należy wyciąć tylko pędy, które zachorowały lub są uszkodzone.

Jak zrobić nawóz ze skórki banana? Jest naturalny, tani i świetnie ożywia rośliny doniczkowe