PoradyKiedy rybiki pojawią się w łazience, robię prostą, ale skuteczną pułapkę

Kiedy rybiki pojawią się w łazience, robię prostą, ale skuteczną pułapkę

Sposób na rybiki Fot. Freepik / Genialne
Sposób na rybiki Fot. Freepik / Genialne

01.01.2023 20:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rybiki to małe, bardzo zwinne owady, które chętnie wprowadzają się do łazienek. Lubią wilgotne, zacienione oraz ciepłe siedliska. Jak się ich pozbyć? Poznaj sposób na rybiki.

Chociaż rybiki nie przenoszą chorób, nie gryzą, a także nie stanowią zagrożenia dla człowieka, to z pewnością wolałbyś nie dzielić z nimi swojej przestrzeni życiowej. Są małe i szybko przemykają po podłodze w łazience. Z pewnością rażą w poczucie estetyki nie jednej osoby. ;)

Prosta i szybka pułapka ze słoika

Jednym z patentów na pozbycie się rybików jest stworzenie prostej pułapki. Okazuje się, że te owady nie potrafią wspinać się po szkle. Dlatego przygotuj słoik i oklej go jakimś chropowatym materiałem. Dobrze sprawdzi się w tym przypadku taśma klejąca.

Następnie na dno słoika wsyp substancję, która zwabi rybiki. Może to być cukier lub skrobia. Rybiki przepadają za takimi specjałami. Przyciągnięte ich aromatem wejdą do słoika po jego zewnętrznych ściankach. Jednak nie będą w stanie wydostać się z pułapki po śliskich, wewnętrznych ściankach. Po wyłapaniu wszystkich rybików wykwateruj je z domu.

Sposób na rybiki, fot. Freepik
Sposób na rybiki, fot. Freepik

Jak zrobić pułapkę na rybiki?

Inna metoda odławiania rybików to słodka pułapka. Weź kawałek tektury i posmaruj go miodem. Owady zwabione zapachem słodyczy szybko dadzą się złapać w pułapkę. Przykleją się do miodu i już nie będą w stanie się z niego uwolnić.

Jak skutecznie odstraszyć łazienkowe insekty?

Przygotuj cytrynę, wodę oraz olejek lawendowy. Do  ok. 200 ml wody wciśnij trochę soku z cytryny oraz wlej mniej więcej 10 kropli olejku. Miksturę przelej do butelki z atomizerem i spryskaj nią wszystkie kąty, gdzie pojawiły się rybiki. Ten specyfik nie zabije owadów, ale je skutecznie odstraszy (swoim zapachem).

Sposób na rybiki, fot. Freepik
Sposób na rybiki, fot. Freepik

Musisz też wiedzieć, że łazienkowe insekty nie lubią również zapachu ogórków, szałwii, cynamonu, goździków czy rozmarynu. Dlatego swój domowy odstraszacz możesz także doprawiać wymienionymi przyprawami.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także