To już czas na sadzenie czosnku! Nie przegap terminu, by mieć zbiory latem
Kiedy należy sadzić czosnek wiosenny? Kalendarz ogrodników nie pozostawia złudzeń. Teraz jest najlepszy czas na posadzenie czosnku. Roślina jest naturalnym antybiotykiem i dodatkowo stanowi doskonałą przyprawę niezbędną podczas gotowania.
W jakiej ziemi sadzić czosnek?
Gleba powinna być przepuszczalna i gliniasto-piaszczysta. Ważne jest, aby nie sadzić czosnku w ziemi gliniastej i ciężkiej. Jeżeli zakładasz plantację tego warzywa, to musisz wiedzieć, że każdego roku należy wybierać trochę inne pole. Przede wszystkim czosnku nie sadź tam, gdzie wcześniej rosły:
- rośliny cebulowe,
- ziemniaki, buraki, rzepak,
- warzywa korzeniowe oraz kapustne.
Dobrym miejscem dla czosnku są grządki po:
- pomidorach, ogórkach, fasoli,
- zbożach (wyłączając owies),
- lucernie, koniczynie, trawach.
Jaki czosnek wybrać?
Do wiosennego sadzenia można polecić trzy odmiany czosnku jarego: Jarus, Jankiel, Cyryl. Do sadzenia wybierz duże główki. Ząbki nie mogą być uszkodzone, chore czy obite. Pamiętaj, że czosnek jary nie tworzy kwiatostanów, a tylko same główki. Dodatkowo przed sadzeniem zastosuj jeszcze mały zabieg. Kup Zaprawę nasienną T i wymieszaj ją z wodą. W takim roztworze mocz ząbki przez ok. 1o minut. Dzięki temu zabezpieczysz je przed atakiem choroby grzybowej.
Metoda sadzenia czosnku
Sadzenie przeprowadź w marcu lub kwietniu (nie później niż do 10 kwietnia). Ząbki wkładaj pojedynczo do gleby (szerszą stroną w dół). Umieść je na głębokości 3-5 cm. Natomiast odległość ząbków od siebie powinna wynieść ok. 5-10 cm. Jeżeli sadzisz czosnek na ziemi cięższej, to ząbki umieść nieco płycej. Natomiast w przypadku gleby lżejszej, ząbki wsadź głębiej. Na koniec glebę dobrze ugnieć. Warto jest osłonić ją także ściółką wymieszaną z korą drzew iglastych. Dzięki temu zabezpieczysz uprawę przed przymrozkami, a ziemia nie będzie szybko wysychała i ograniczone zostanie rozprzestrzenianie się chwastów.
Jak zbierać czosnek?
Czosnek jest gotowy do zbioru, kiedy 50-60% roślin ma złamany lub zeschnięty szczypior. Zwykle dzieje się to w połowie lipca. Wówczas wykop główki, obetnij korzenie oraz skróć łodygi (pozostaw ok. 2-3 cm odcinek nas główką). Następnie dobrze je wysusz i przechowuj w chłodnym oraz pozbawionym wilgoci miejscu.