PoradyLajfhakiKiedy to przeczytasz, już nigdy nie kupisz swetrów z akrylu

Kiedy to przeczytasz, już nigdy nie kupisz swetrów z akrylu

akrylowe swetry, fot. Getty Images
akrylowe swetry, fot. Getty Images
22.09.2023 12:44

Akrylowe swetry są często kupowane w sieciach odzieżowych. Niestety nie jest to dobry wybór, o czym nieświadomi konsumenci mogą nie wiedzieć. Zdradzamy powód, dla którego lepiej unikać tego typu ubrań.

Nie zawsze cena danej odzieży jest współmierna do jej jakości. Często zdarza się, że w sieciówkach płacimy krocie za sukienki, spodnie, koszulki czy inne ubrania, których materiały pozostawiają wiele do życzenia. Ostrzegamy też, przed akrylowymi swetrami. Oto dlaczego.

Czym jest akryl?

Materiał ten to inaczej poliakrylonitryl, określany jako sztuczne włókno. Powstaje na skutek reakcji chemicznej, czyli polimeryzacji akrylonitrylu. Mało tego należy on do tej samej grupy związków, co farby akrylowe, kleje czy lakiery! Kiedy widzi się to powiązanie, aż włos jeży się na głowie. Akryl jest powszechnie stosowany od lat 40 XX wieku. Wszystko ze względu na niski koszt produkcji! Niestety tą oszczędność przypłacamy potem własnym komfortem, a także zdrowiem! Akryl stosuje się nie tylko do produkcji swetrów. Z tego materiału robione są również szaliki, czapki czy inne części garderoby (wystarczy tylko spojrzeć na metkę). Tę tkaninę cechuje to, że nie przepuszcza powietrza oraz nie odprowadza wilgoci. Dlatego nosząc ubrania z akrylu, możemy nie czuć się komfortowo. Malo tego, do produkcji kilograma akrylu potrzeba, aż 2 kg ropy naftowej. A to nie koniec!

Autumn composition with cozy knitted sweaters in pastel shades and a dry leaf.
Autumn composition with cozy knitted sweaters in pastel shades and a dry leaf.

Dlaczego akrylowe swetry są złe?

W ostatnim czasie na Instagramie, właścicielki pewnej polskiej marki odzieżowej, pojawił się obszerny wpis dotyczący zagrożenia, jakie niesie ze sobą akryl. Przedsiębiorczyni nie przebierała w słowach i wprost podkreśliła, jak bardzo niekorzystne jest produkowanie oraz używanie tego materiału.

  • Do wytworzenia akrylu potrzeba ogromnej ilości energii.
  • Konieczne jest także duże spalania zasobów kopalnianych i użycie ropy naftowej.
  • Do atmosfery dostaje się, w trakcie produkcji, wiele szkodliwych substancji.
  • Akryl nie przepuszcza powietrza, powoduje zwiększoną potliwość, szkodzi skórze.

Co zatem wybierać, zamiast akrylu? Odpowiedź jest prosta - naturalne materiały, takie, jak choćby bawełna czy wełna. Fakt, że za takie swetry zapłacimy więcej, ale posłużą nam na dłużej. Można też poszukać promocji, dzięki którym odzież ta będzie o wiele tańsza.

stack of cozy knitted sweaters on wooden background. Autumn-winter concept
stack of cozy knitted sweaters on wooden background. Autumn-winter concept
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także