PoradyKleszcze boją się go jak ognia. Będziesz bezpieczny, ten trik działa zawsze!

Kleszcze boją się go jak ognia. Będziesz bezpieczny, ten trik działa zawsze!

Patent na kleszcze fot. getty images
Patent na kleszcze fot. getty images

27.03.2023 18:04

Poznaj patent na kleszcze i nie bój się już wychodzić do parku czy lasu. Dzięki temu prostemu trikowi te pajęczaki będą Cię omijać szerokim łukiem.

Wydawać by się mogło, że sezon na kleszcze trwa w Polsce od wiosny do późnej jesieni. Jednak to bardzo mylne myślenie. Kleszcze stają się nieaktywne, kiedy temperatura powietrza spada poniżej 0 stopni Celsjusza. Wówczas chowają się one w ściółce leśnej i przeczekują niekorzystne warunki. Jednak kiedy tylko słupek rtęci wzrośnie do 5 stopni Celsjusza, to kleszcze wychodzą ze swoich norek. W przypadku ciepłych zim może okazać się, że te pajęczaki są aktywne przez cały rok. Dodatkowo spotkasz je nie tylko w lesie. One bytują także w parkach, a nawet w przydomowych ogródkach.

patent na kleszcze, fot. gettyimages
patent na kleszcze, fot. gettyimages

Jaką funkcję pełnią w lesie kleszcze?

Musisz wiedzieć, że w przyrodzie kleszcze nie są postrzegane jako szkodniki. One stanowią doskonałe źródło białka i chętnie polują na nie m.in. mrówki, ropuchy, chrząszcze, ptaki, a także szczury, myszy czy kury. Idąc tym tropem, znajdziesz doskonały odstraszacz na kleszcze.

Jak uchronić się przed atakiem kleszczy?

Mrówki wydzielają kwas mrówkowy, który jest szkodliwy dla kleszczy. Jego wysoki stężenie potrafi zabić pajęczaki. Dodatkowo mrówki polują na kleszcze i na swoje polowania wyprawiają się ok. 20 metrów od mrowiska. W związku z tym, jeżeli kleszcze tylko wyczują zbliżające się mrówki, to od razu pierzchają w innym kierunku. Wykorzystaj tę wiedzę i podczas biwaku w lesie rozbij swój namiot nieopodal mrowiska. Takie miejsce będzie z pewnością bezpieczne. Dodatkowo swoje ubrania możesz położyć na mrowisku. Po 20 minutach zdejmij je i otrzep z mrówek. Ten patent sprawi, że nie będziesz łakomym kąskiem dla kleszczy.

patent na kleszcze, fot. gettyimages
patent na kleszcze, fot. gettyimages

Jak zrobić środek odstraszający kleszcze?

Nie musisz desperacko szukać mrowiska, aby uchronić się przed atakiem kleszczy. Wystarczy, że w aptece kupisz spirytus mrówczany. To kwas mrówkowy z dodatkiem wody oczyszczonej oraz etanolu. Ma działanie rozgrzewające oraz łagodzi bóle stawów i mięśni. I co najważniejsze: odstrasza kleszcze. Rozcieńcz go z wodą w proporcji 1:1. Następnie miksturę przelej do butelki z atomizerem i spryskaj nią ubranie.

5 sprytnych trików dla właścicieli psów. Codziennie ułatwiają życie

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także