Kleszcze go nienawidzą. Jego zapach odstrasza je z daleka
Wrotycz może być bardzo skutecznym repelentem na kleszcze. Za sprawą swojego intensywnego, ziołowego zapachu potrafi je bardzo skutecznie odstraszyć i zniechęcić do zaatakowania nas i naszych bliskich. Pokażemy ci jak go przygotować.
Wchodzimy niestety w okres roku, kiedy w lasach parkach i nawet naszych domowych ogródkach jest najwięcej kleszczy. Potrafią one przenosić wiele groźnych chorób, warto więc mieć przeciw nim jakieś zabezpieczenie. Domowy spray na bazie wrotyczu, jaki zrobisz sam, jest tu dobrą alternatywą dla sklepowych produktów.
Wrotycz na kleszcze - tak zrobisz z niego repelent
Co prawda wrotycz jest często używany w medycynie ludowej, bo działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybicznie oraz przeciwzapalnie, ale z jego stosowaniem trzeba być ostrożnym. Zawiera on bowiem w swoim składzie tujon, który jest silnie toksyczny i może wywołać m.in. wymioty, zawroty głowy, czy utratę przytomności. Dlatego, zanim zdecydujesz się wykorzystać wrotycz w podany niżej sposób, to przetestuj go na niewielkim fragmencie skóry. Nie powinieneś go też używać zbyt często. Przeciwko kleszczom najlepiej sprawdzi się napar. Przy okazji odstraszy on także komary i mrówki. One także nie lubią silnego, przypominającego kamforę, zapachu tego ziela i nie będą się kwapiły do zaatakowania osoby, na której go poczują.
Aby przygotować napar, trzy łyżki rozdrobnionego, suchego ziela (złożonego z łodyg i kwiatów) zalej dwoma szklankami wrzątku. Odstaw roztwór na bok na 30 minut (koniecznie pod przykryciem!). Po tym czasie przecedź go i przelej do buteleczki ze spryskiwaczem. Możesz już go zastosować na ubranie i/lub odsłonięte ciała (tylko pamiętaj o przetestowaniu najpierw na małej powierzchni skóry).
Może cię również zainteresować:Zamiast wyrzucić, rozsyp na trawniku. To idealny nawóz i odstraszacz szkodników
Rośliny odstraszające kleszcze
Jeżeli chcesz komfortowo spędzić czas w swoim ogrodzie, a nie chcesz się pryskać żadnymi preparatami, to warto, abyś rozważył posadzenie w swoim otoczeniu roślin odstraszających kleszcze i inne szkodniki. Wybór masz tutaj spory. Do grona roślin, których zapachu nie lubią "mali krwiopijcy" należy m.in.:
- wrotycz,
- kocimiętka,
- lawenda wąskolistna,
- rozmaryn lekarski,
- złocień dalmatyński,
- jaskry,
- piołun bylica,
- czosnek niedźwiedzi
- ruta,
- mięta,
- pelargonia,
- aksamitka,
- a także czosnek.
Może cię również zainteresować:Brat pracuje w lesie i po wielu testach stosuje jedną rzecz na kleszcze