PoradyKleszcze jej nienawidzą. Już niedługo zerwiesz ją koło swojego domu

Kleszcze jej nienawidzą. Już niedługo zerwiesz ją koło swojego domu

wrotycz na kleszcze fot. getty images
wrotycz na kleszcze fot. getty images
Manuel
19.04.2023 17:17

Jedną z roślin, która się świetnie sprawdza na kleszcze, jest wrotycz. Wystarczy, że ją zerwiesz gdzieś w pobliżu swojego domu, a będziesz mógł z niej zrobić w dwie, trzy minuty preparat, który cię przed nimi skutecznie zabezpieczy.

Wrotycz jest kwiatem o bardzo intensywnym zapachu, dlatego jest tak dobry na kleszcze. Choć równie dobrze działa także przeciwko komarom, molom, mrówkom i mszycom. Wszystkim tym szkodnikom jego zapach kojarzy się z zagrożeniem, przez co trzymają się one z daleka, gdy go wyczują. Pokażemy ci, jak zrobić napar, którym można spryskać swoje ciało.

Kiedy i gdzie można zebrać wrotycz?

Wrotycz bardzo łatwo rozpoznać po dużych, żółtych kwiatach. Jego uprawa we własnym ogródku jest o tyle trudna, że bardzo ekspansywnie i często niekontrolowanie się rozrasta. Dlatego zwykle się go zbiera wolnorosnącego. Ziele to kwitnie od czerwca do sierpnia i można je znaleźć praktycznie wszędzie - przy drogach, na łąkach, polach i w wielu innych miejscach. Co ciekawe, kiedyś ze względu na swoją powszechność i silny charakterystyczny zapach był wykorzystywany przy obrzędach pogrzebowych. Wkładano go do trumien, żeby zabezpieczyć ciało zmarłego przed robakami. Zwyczaj ten podobno przetrwał w nielicznych miejscowościach na wschodzie naszego kraju do dzisiaj (ale bardziej już ze względu na tradycję niż praktyczne zastosowanie).

wrotycz na kleszcze, fot. getty images
wrotycz na kleszcze, fot. getty images

Wrotycz na kleszcze - tak się nim zabezpieczysz

Będziesz potrzebował ok. trzech rozdrobnionych, suszonych kwiatów wrotyczu. Zalej je dwoma szklankami wrzątku, a następnie przykryj i odstaw na mniej więcej pół godziny. Po tym czasie natrzyj powstałym naparem wszystkie odsłonięte części ciała. I to wszystko, co trzeba zrobić. Jak widzisz, zabezpieczenie się tą metodą przed kleszczami jest bardzo łatwe, całkowicie naturalne i praktycznie darmowe. Co ważne zapach wrotyczu nie przeszkadza ani kotom, ani psom. W większości wypadków dobrze na niego reagują. Możesz więc też natrzeć swojego pupila naparem z wrotyczu, jeśli wybierasz się z nim w jakieś zalesione miejsce. Oszczędzisz sobie przez to wyciągania kleszczy spomiędzy jego futra.

wrotycz na kleszcze, fot. getty images
wrotycz na kleszcze, fot. getty images

Sekretny przepis na nawóz z musztardy

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także