PoradyLajfhakiCiążowy nos - co to takiego? Ten temat porusza wiele kobiet

Ciążowy nos - co to takiego? Ten temat porusza wiele kobiet

Ciążowy nos fot. freepik
Ciążowy nos fot. freepik
31.01.2023 21:24

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. Jej ciało zmienia się wtedy pod każdym względem. Czy wiesz, że to dotyczy nawet rysów twarzy? Czym jest ciążowy nos i dlaczego to temat, którym poruszona jest większość kobiet?

W tym wyjątkowym czasie kobieta musi o siebie dbać ze szczególną troską. Jeśli boli ją głowa lub lekko się przeziębi - niestety nie może leczyć się popularnymi tabletkami, a jedynie naturalnymi sposobami. Robi wszystko, aby nie zaszkodzić swojemu dzieciątku. Zmaga się też jednak z wieloma dolegliwościami, które nie są zbyt przyjemne i sprawiają, że czuje się przez to gorzej sama ze sobą. Często wypadają jej włosy, ma opuchnięte dłonie i stopy, a nawet… powiększa się jej nos!

Young pregnant model sitting on bed and wiping her nose with tissue. Future mom in her early pregnancy caught cold or suffering from allergy
Young pregnant model sitting on bed and wiping her nose with tissue. Future mom in her early pregnancy caught cold or suffering from allergy

Co to jest syndrom ciążowego nosa?

O tej przypadłości nie mówi się tak głośno, jak o innych – a szkoda. Warto, by ciężarne były świadome tego, co może je spotkać – być może pomoże im to patrzeć na siebie łaskawszym okiem.

Cute, young girl with flowers
Cute, young girl with flowers

Wielu kobietom (szczególnie pod koniec ciąży - czyli wtedy, kiedy właśnie jest im najtrudniej) powiększa się nie tylko brzuch, ale również nos.

Dzieje się tak ze względu na estrogeny, które zwiększają przepływ krwi w organizmie (wytwarza więcej krwi po to, aby przygotować się na jej znaczną utratę podczas porodu). Więcej krwi dostarczane jest głównie do błon śluzowych, co powoduje ich obrzęk. To właśnie dlatego nos wydaje się być znacznie większy, a nawet widocznie zmienia swój kształt. Dodatkowa krew sprawia, że wygląda na szerszy.

To, jak bardzo może się zmienić, pokazała pewna znana zagraniczna TikTokerka:

Czy syndrom ciążowego nosa ma swoje konsekwencje?

Obrzęk nosa w ciąży to całkiem normalny objaw. Nie musisz się obawiać, kiedy zobaczysz taką zmianę na swojej twarzy.

Co dodatkowo powinno Cię uspokoić – po porodzie wróci do swoich wcześniejszych rozmiarów. Przecież tak naprawdę on wcale nie rośnie, ani nie zmienia swojego kształtu na stałe – po prostu przez pewien czas jest bardzo opuchnięty.

Happy, beautiful girl with wide smile
Happy, beautiful girl with wide smile

Aby przeciwdziałać znacznemu obrzękowi nie tylko nosa, ale i całego ciała, pij więcej wody i postaraj się ograniczyć spożywanie soli. Możesz też stosować domowe masaże, które wykonasz samodzielnie:

Istnieje też pewien przesąd, mówiący o tym, że jeśli kobieta w ciąży ma znacznie większy nos - urodzi synka! ;)

Co to jest ciążowy nos? Fot. Freepik.com
Co to jest ciążowy nos? Fot. Freepik.com

Samodzielnie stwórz przeurocze zakładki do książek - wykorzystaj do tego technikę origami!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także