Newsy15 trochę zapomnianych kobiet, które zajmują ważne miejsce w historii. Trzeba oddać im głos

15 trochę zapomnianych kobiet, które zajmują ważne miejsce w historii. Trzeba oddać im głos

15 trochę zapomnianych kobiet, które zajmują ważne miejsce w historii. Trzeba oddać im głos
23.05.2022 08:20, aktualizacja: 23.05.2022 08:45

Historia jest kobietą. Na jej łamach zapisali się nie tylko mężczyźni. Duże grono stanowią nieustraszone i odważne panie, które przyczyniły się do rozwoju wielu dziedzin życia. Dziś niektóre z nich są trochę zapomniane oraz pominięte przez historię. Dlatego warto znowu oddać im głos.

1. Madam C. J. Walker (ur. jako Sarah Breedlove, 1867- 1919)

Amerykańska filantropka, działaczka społeczne i pierwsza afroamerykańska milionerka w USA. Pracowała jako praczka oraz pomoc domowa. Opatentowała produkty do pielęgnacji włosów czarnoskórych obywateli. Założyła salon urody oraz szkołę dla komiwojażerek, które sprzedawały jej kosmetyki.

pinterest
pinterest

2. Artemisia Gentileschi (1593-1654)

Włoska malarka, która jako jedna z pierwszych kobiet zajęła się tematyką religijną oraz historyczną. Początkowo praktykowała w pracowni swojego ojca. Wykazywała większy talent od swoich braci. Jednym z jej pierwszych genialnych obrazów była Zuzanna i starcy. Namalowała go w wieku 17 lat. Jako pierwsza kobieta została przyjęta do florenckiej Accademia del Disegno.

wikimediacommons
wikimediacommons

3. Nellie Bly (właściwie Elizabeth Cochran Seaman, 1864-1922)

Amerykańska dziennikarka i reporterka, która zajęła się dziennikarstwem śledczym. Dała się zamknąć w zakładzie dla psychicznie chorych kobiet na Blackwell’s Island. Opisała jak skandaliczne warunki tam panowały. Zainspirowana powieścią Juliusza Verne`a W 80 dni dookoła świata, sama postanowiła udać się w podobną podróż. Wyprawa dookoła świata zajęła jej 72 dni, 6 godzin, 11 minut i 14 sekund. Tym samym stała się pierwszą kobietą, która okrążyła kulę ziemską bez towarzystwa mężczyzny.

H. J. Myers/wikimediacommons
H. J. Myers/wikimediacommons

4. Josephine Cochrane ( 1839-1913)

Amerykańska gospodyni domowa, która wynalazła zmywarkę. Pierwsze modele były napędzane ręczne, a kolejne wyposażono w silnik parowy. Swój wynalazek reklamowała w lokalnej prasie i zdobyła nagrodę na Wystawie Światowej w Chicago w 1893 r.

pinterest
pinterest

5. Mary Anning (1799-1847)

To jedna z pierwszych brytyjskich paleontologów i zbieraczek skamieniałości. W 1812 roku odnalazła kompletny szkielet ichtiozaura oraz prawie kompletny szkielet plezjozaura.

wikimediacommons
wikimediacommons

6. Inge Lehmann (1888-1993)

Duńska sejsmolog oraz geofizyk. Odkryła wewnętrze jądro Ziemi. Przy pomocy fal sejsmicznych wykazała, że wnętrze Ziemi składa się z dwóch części: płynnego jądra zewnętrznego oraz stałego jądra wewnętrznego. Strefę graniczną, które je oddziela nazwano nieciągłością Lehmann.

pinterest
pinterest

7. Nocne wiedźmy

Nazwa 588. Pułku Nocnych Bombowców. Był on złożony z samych kobiet wchodzących w skład Sił Powietrznych ZSRR. Pułk podczas II wojny światowej wykonywał bombardowania na froncie wschodnim wymierzone w siły niemieckie. Pułk został utworzony przez major Marinę Raskową.

pinterest
pinterest

8. Bessie Coleman (1892-1926)

Pierwsza Afroamerykanka, która otrzymała międzynarodową licencję pilota. Dzięki funduszom ze zbiórki nauczyła się francuskiego i w 1920 roku wyjechała do Francji, aby ubiegać się o licencję pilota.

wikimediacommons
wikimediacommons

9. Caroline Lucretia Herschel (1750-1848)

Brytyjska astronom niemieckiego pochodzenia. Obserwacje nieba prowadziła wraz z bratem. Odkryła galaktykę, osiem komet i gromady otwarte. Była również śpiewaczką.

wikimediacommons
wikimediacommons

10. Virginia Apgar (1909-1974)

Amerykańska lekarska, która wprowadziła skalę służącą do określania stanu noworodków (tzw. skala Apgar).

wikimediacommons
wikimediacommons

11. Daphne Oram (1925-2003)

Była jedną z pierwszych brytyjskich kompozytorek, które zaczęła tworzyć muzykę elektroniczną oraz tzw. muzyką konkretną.

pinterest
pinterest

12. Marie Tharp (1920-2006)

Amerykańska geolożka oraz kartograf oceanograficzny. Stworzyła pierwszą naukową mapę dna Oceanu Atlantyckiego.

pinterest
pinterest

13. Tapputi-Belat-ekalli

Asyryjka wytwórczyni perfum. Na tabliczkach klinowych zachowały się dwa jej przepisy na zrobienie pachnących olejków. Uważana jest za pierwszą w historii chemiczkę.

pinterest
pinterest

14. Irena Sendlerowa (1910-2008)

W czasie II wojny światowej wyprowadziła w warszawskiego getta ok. 2,5 tys. żydowskich dzieci. Ukrywała je w sierocińcach, klasztorach lub u polskich rodzin. One oraz jej współpracownicy pomagali także osobom dorosłym. Sprawiedliwa wśród Narodów Świata, dama Orderu Orła Białego i Orderu Uśmiechu.

wikimediacommons
wikimediacommons

15. Bertha Benz (1849-1944)

Żona Carla Benza. Jako pierwsza osoba samodzielnie przejechała automobilem dystans ok. 106 km. Wyruszyła, wraz z dwoma synami, w podróż z Mannheim do Pforzheim. W trasie sama dokonywała niezbędnych napraw. Po tej wyprawie i sugestiach żony Carl Benz zdołał udoskonalić swój automobil.

Obraz

Która kobieta jest dla Ciebie najbardziej fascynująca?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także