NewsyKokardka z przodu damskich majtek nie jest bez znaczenia. Teorii jej powstania jest kilka

Kokardka z przodu damskich majtek nie jest bez znaczenia. Teorii jej powstania jest kilka

Kokardka z przodu majtek Fot. genialne.pl
Kokardka z przodu majtek Fot. genialne.pl

30.11.2022 19:04, aktual.: 30.11.2022 19:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Większość damskich majtek ma z przodu małą kokardkę. Ta drobna ozdoba nie znalazła się tam bez powodu, lecz ma swoje korzenie w przeszłości. Historia ubioru dam może nam trochę przybliżyć historię tej części garderoby. Wiesz do czego służyła  kokardka z przodu majtek i czemu się tam w ogóle znajduje?

Nie jest tajemnicą, że duża część produkowanych majtek ma z przodu małą kokardkę. Panie traktują ją jako element ozdobny. Jednak jej pierwotne przeznaczenie było inne.

Kokardka z przodu majtek w okresie ubierania się po ciemku

Na początku XIX i XX wieku istniały całkiem inne majtki. Kobiety nosiły:

  • coś na wzór pantalonów z rozcięciem w kroku (miało to ułatwić wizyty w toalecie),
  • majtki z nogawkami i odpinaną klapką z tyłu (trudne do założenia samodzielnie),
  • same nogawki i pas wiązany w tali.

Robotnice wstawały do pracy jeszcze o zmroku. Często nie zapalały świec i ubierały się po ciemku. Kokardka z przodu majtek miała pomóc im we właściwym włożeniu majtek (mogły dzięki dotykowi rozróżnić, gdzie znajduje się przód bielizny).

Kokardka z przodu majtek powstała przed erą gumek w pasie

Inna teoria dotyczy sposobu zawiązywania majtek. Przed wynalezieniem gumek, majtki lub fragmenty materiału przymocowywano sznurkiem lub tasiemką. Najczęściej z przodu panie wiązały tą tasiemkę wówczas na ozdobną kokardkę, która pozostała do dziś jako kokardka z przodu majtek.

pinterest
pinterest

Stringi w natarciu

Rudi Gernreich był austriackim projektantem mody. Kiedy jego przyjaciółka wychodziła za mąż, postanowił zrobić dla niej bieliznę. W 1974 roku stworzył skąpe majtki złożone tylko z trzech sznurków. W tym samym roku w Nowym Orleanie zaprezentował całą kolekcję stringów, które wówczas nazwał thong bikini. Wówczas nie przyniosły mu rozgłosu. Sytuacja zmieniła się w 1977 roku, kiedy stringi dotarły do Brazylii. Tam kobiety oszalały na punkcie nowego elementu garderoby, gdyż dzięki niemu mogły na plażach prezentować swoje wdzięki.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także