PoradyKoleżanka pokazała mi mały trik, jak wyczyścić porcelanę po herbacie

Koleżanka pokazała mi mały trik, jak wyczyścić porcelanę po herbacie

Jak wyczyścić porcelanę po herbacie Fot. Genialne.pl
Jak wyczyścić porcelanę po herbacie Fot. Genialne.pl

11.08.2022 09:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Bardzo częstym problemem jest to, że podczas parzenia czarnej herbaty na porcelanowym kubku lub filiżance pozostaje brązowy osad. Jak wyczyścić porcelanę po herbacie?

Skąd się bierze osad na porcelanie po piciu herbaty?

Wszystkiemu winna jest woda. Po zaparzeniu herbaty i odczekaniu kilkunastu minut, na ściankach kubka zauważymy brązowawy osad. Nie jest on szkodliwy, a powstaje w wyniku reakcji wapnia (obecny w wodzie) ze szczawianami (znajdują się w herbacie). W naszych kranach z reguły płynie twarda woda czyli bogata w wapń. To właśnie ona odpowiada za tworzenie się osadu oraz brązowych plamek, które trudno jest później usunąć.

Jak wyczyścić porcelanę po herbacie, fot. Unsplash
Jak wyczyścić porcelanę po herbacie, fot. Unsplash

Jak usunąć osad z porcelany za pomocą soku z cytryny?

Sok z cytryny na właściwości wybielające. Nałóż go na plamy i odczekaj 30-60 minut. Wszystko zależy od intensywności zabrudzenia. Po tym czasie wymyj kubek lub filiżankę.

Jak pozbyć się osadu przy użyciu sody oczyszczonej?

Kiedy przebarwienia są bardzo intensywne lub już dość stare, to sięgnij po sodę oczyszczoną. Zrób z niej i wody gęstą pastę. Następnie nałóż ją na plamy i odczekaj 15-30 minut. Po tym czasie możesz delikatnie rozetrzeć pastę gąbką. W przypadku sody oczyszczonej trzeba być dość ostrożnym, gdyż może ona uszkodzić malowane zdobienia.

Jak wyczyścić porcelanę po herbacie kapsułką do zmywarki?

Nie każdy ma zmywarkę, a nawet jak ją ma, nie chce wkładać do niej swojej porcelany. le wcale nie musi! Może jednak wykorzystać moc kapsułek do mycia naczyń w zmywarce. Do tego lepiej ubrać rękawiczki, gdyż tabletki do zmywarki mają wiele silnych związków, mogących podrażnić skórę.

Wystarczy na swojej poplamionej porcelanie, w miejscu zabrudzonym, rozpuścić kapsułkę polewając ją odrobiną wody. Możesz też rozpuścić kapsułkę osobno w miseczce i gąbką papkę nakładać na porcelanę, delikatnie ją przecierając. To może zdziałać cuda. Zwłaszcza w przypadku osadu z herbaty w kubkach.

A wzory, złocienia pozostają wtedy nie naruszone.

Jak wyczyścić porcelanę po herbacie, fot. Unsplash
Jak wyczyścić porcelanę po herbacie, fot. Unsplash

Jak dbać o porcelanowe filiżanki?

Sukcesem do usunięcia osadu jest szybkie działanie. Im dłużej będziesz z tym zwlekać, tym większe prawdopodobieństwo, że na filiżankach już na stałe pozostaną brązowe lub żółte ślady. Naczynia należy myć przy użyciu delikatnego płynu oraz miękkiej gąbki. Filiżanki, które są pozbawione zdobień oraz malunków, zwykle można myć w zmywarce.

Porcelanę należy przechowywać w szafkach lub witrynach. Nie należy wystawiać jej na działanie promieni słonecznych. Dodatkowo nie umieszczaj jej blisko kuchenki czy innych źródeł ciepła, gdyż mogłaby ulec przebarwieniom. I co ważne, nie trzymaj zastawy w pobliżu żywości, gdyż porcelana nasiąknie jej zapachem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także