Kolokazja - czarnolistna piękność! To egzotyczna roślina z jadalnymi bulwami

Kolokazja - czarnolistna piękność! To egzotyczna roślina z jadalnymi bulwami

genialne
genialne
10.05.2022 08:47, aktualizacja: 10.05.2022 09:12

Niektóre rośliny potrafią przybierać niecodzienne i trochę mroczne kształty. Jedna z odmian kolokazji przypomina czarne, gotyckie serca.

sunniemorrison/instagram
sunniemorrison/instagram

Liście jak uszy słonia

Kolokazja 'Black Magic' to bylina, która pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej. Rośnie także na Hawajach oraz wyspach Polinezji. Jej najbardziej efektowną częścią są sztywne, wydłużone liście, które mogą mieć nawet 60 cm długości. Mają czarno-fioletową barwę i przypominają ogromne serca bądź rozłożyste uszy słonia.

bcamp_82/istagram
bcamp_82/istagram

Egzotyczna, czarna piękność

Kolokazja 'Black Magic' to dość duża roślina. Liście osadzone są na bordowych ogonkach, które dorastają nawet do 2 metrów. Kwitnie niezwykle rzadko i jest wymagająca w uprawie, ale prezentuje się zjawiskowo zarówno w doniczkach jak i na rabatach.

plantgazing/instagram
plantgazing/instagram

Co lubi kolokazja?

33_imi_33 / instagram
33_imi_33 / instagram

Gleba

Musi być żyzna, próchniczna i bogata w składniki odżywcze. Ważne jest, aby nieustannie była wilgotna. Roślinę podlewany w momencie, kiedy przeschnie wierzchnia część ziemi (nie można dopuścić do przesuszenia głębszych warstw). Kolokazja bardzo dobrze czuje się w sąsiedztwie wody.

regalshield / reddit
regalshield / reddit

Stanowisko

homemdecasa.1003 / instagram
homemdecasa.1003 / instagram

Ciepłe i widne. Roślina lubi rozproszone światło. Latem najlepiej donice wystawić na balkon lub taras. Natomiast zimą należy przechowywać je w pomieszczeniu o temperaturze ok. 16°C. Tymczasem w gruncie kolokazję można uprawiać od maja do września, gdyż jest wrażliwa na mróz i chłody.

jordansindoorjungle / instagram
jordansindoorjungle / instagram

Co ciekawe jadalną częścią kolokazji są bulwy (zawierają dużo skrobi i witaminy z grupy B), które przypominają trochę ziemniaki. Jej inna nazwa to taro bądź kleśniec jadalny.

plantslibraryro/instagram
plantslibraryro/instagram

Posiadasz kolokazję 'Black Magic' w swojej kolekcji?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także