PoradyKolor papryki decyduje nie tylko o jej smaku. Jest jeszcze jedna różnica

Kolor papryki decyduje nie tylko o jej smaku. Jest jeszcze jedna różnica

kolor papryki Fot. Genialne
kolor papryki Fot. Genialne
Manuel
12.10.2022 10:54

Wszyscy wiemy, że papryka zależnie od swojego koloru smakuje zawsze nieco inaczej. Różne są także jej wartości odżywcze, jakich nam dostarcza. Od czego zależy kolor papryki? Która jest najzdrowsza dla naszego organizmu?

Od czego zależy kolor papryki?

Najczęstsze kolory papryki to zielony, czerwony, pomarańczowy i żółty. Choć zdarza się, że przybierają one jeszcze inne kolory,

ale dotyczy to głównie bardzo rzadkich odmian i stanów pośrednich. W niektórych przypadkach papryka różni się kolorem w zależności od stopnia dojrzałości, co ma związek z tym, jak długo papryka dojrzewała na swoim krzaczku. Innymi słowy, kolor może reprezentować konkretny etap dojrzałości. Jest to najczęściej widoczne w przypadku zielonej papryki dojrzewającej długo do czerwonej formy (i często wielu odcieni powstałych w trakcie tego przejścia).

W innych przypadkach w grę wchodzi odmiana papryki. Niektóre rodzaje papryki przechodzą od zielonego do żółtego lub pomarańczowego koloru w okresie dojrzałości. Inne mogą pozostać zielone przez cały czas uprawy.

kolor papryki, fot. freepik
kolor papryki, fot. freepik

Czy kolor papryki wpływa na jej wartość odżywczą?

Może na nią wpływać, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę typową niedojrzałą (zieloną) i w pełni dojrzałą (czerwoną) paprykę. Zielone papryki zazwyczaj oferują najniższą wartość odżywczą, ponieważ spędzają mniej czasu na drzewku. Z tego też powodu zielone papryki - jeśli ich kolor wynika z niedojrzałości, a nie ze specyficznego gatunku - kosztują mniej niż inne opcje kolorystyczne. Ponieważ są one zbierane i wysyłane na niedojrzałym etapie, to wymagają one mniejszego nakładu pracy ze strony rolników. Pamiętaj jednak zielona papryka jest nadal bardzo pożywna i zawiera duże ilości witaminy C.

Czerwona papryka (lub inne w pełni dojrzałe kolory) spędziła najwięcej czasu na drzewku. Jej wartość odżywcza jest znacznie większa niż zielonej papryki. Mogą one mieć nawet dwa razy więcej witaminy C niż zielona papryka i ponad 10 razy więcej witaminy A. Wyższa sklepowa cena za czerwoną paprykę jest głównie wynikiem czasu spędzonego na drzewku i dodatkowej opieki, której wymagała ona przed zbiorami.

A z tego artykułu dowiesz się, co i jak długo możesz mrozić, żeby nie narazić rodziny na zatrucie.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także