ZagadkiJakiego koloru jest piłeczka do tenisa? Zielonego czy żółtego?

Jakiego koloru jest piłeczka do tenisa? Zielonego czy żółtego?

Jakiego koloru jest piłeczka do tenisa? Zielonego czy żółtego?
Katarzyna

05.11.2020 14:10, aktual.: 18.01.2021 10:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pamiętacie jak w internecie pojawiło się zdjęcie z pytaniem jakiego koloru jest sukienka? Miliony internautów kłóciło się czy jest ona niebiesko-czarna czy biało złota. Później w sieci znalazło się zdjęcie z butem, który mógł być szaro-niebieski lub biało-różowy. Każdy z nas obiera kolory w inny sposób, a zdjęcie może różnić się nasyceniem i balansem bieli. Co jednak jeśli mamy problem z odróżnieniem koloru w codziennym życiu? Piłeczka do tenisa - każdy z nas ją widział, ale czy ktoś wie jakiego jest koloru? Zielona czy żółta?

Jakiego koloru jest piłeczka do tenisa?

instagram.com/zajaczkowe.cuda.wianki
instagram.com/zajaczkowe.cuda.wianki

Nawet jeśli nigdy nie grałeś w tenisa ziemnego, na pewno wiesz jakiego koloru jest piłeczka. No właśnie, jakiego? Niektórzy uważają, że jest ona zielona, lecz według drugiej grupy jej ona żółta. Możliwe, że nigdy nie kłóciłeś się o to jakiej barwy jest piłeczka do tenisa, jednak okazuje się, że jest to poważny test dla wielu użytkowników Twittera. Ponad 30 000 użytkowników wzięło udział w ankiecie, z czego aż 52% uważa, że piłeczka jest zielona, 42% że żółta, a 6% że jej barwa jest zupełnie inna niż dwie wcześniejsze możliwości.

Obraz

[/caption]

Według Międzynarodowej Federacji Tenisowej, piłki tenisowe są... żółte. Uważa się, że kolor ten pochodzi z tarczy Newtona, która jest teorią koloru. Kolor czerwony, żółty i niebieski są kolorami podstawowymi, a wszystkie inne barwy muszą wywodzić się od tych.

Obraz

[/caption]

Więc od czego zależy to, że dla jednych piłeczka do tenisa jest zielona, a dla innych żółta?

Wszystko ze względu na, to że kolory te mogą mieć do siebie podobne odcienie. Jeśli spojrzymy na system barw Munsell'a, zauważymy, że kolor zielony i żółty w pewnym momencie zaczynają się na siebie nakładać. Wszystko zależy od unikalnej percepcji wzroku.

Obraz

[/caption]

Jeff Ratkovich, starszy menedżer biznesowy Penn, jednego z największych producentów piłek tenisowych na świecie, powiedział w rozmowie z Metro:

Kolor piłki tenisowej jest zbliżony do tego, z czym jest porównywany. Jeśli trzymasz piłkę tenisową przy rzeczach o kolorze zielonym, wygląda tak jakby sama była w kolorze żółtym. Jeśli trzymasz ją na tle czegoś żółtego, wygląda na zieloną.
Lubisz zagadki? Sprawdź czy wiesz jakie zwierzę zostało ukryte na obrazku w tym artykule
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także