PoradyKolor taśmy malarskiej ma znaczenie. Dokonaj świadomego wyboru

Kolor taśmy malarskiej ma znaczenie. Dokonaj świadomego wyboru

Kolor taśmy malarskiej. Fot. Gettyimages
Kolor taśmy malarskiej. Fot. Gettyimages
Manuel
11.03.2023 11:50

Taśma malarska to gadżet bardzo przydatny przy wszelkich przemalowaniach i remontach. Jednak większość osób nie wie, że kolor taśmy malarskiej ma znaczenie. Wytłumaczymy ci, na czym polega różnica. Dobierz odpowiedni rodzaj do planowanej pracy.

Co oznacza kolor taśmy malarskiej?

Kolor taśmy malarskiej pozwala zwykle określić, do jakiego rodzaju remontu ona służy. W sklepach możesz się spotkać z czterema podstawowymi kolorami.

  • Żółta taśma malarska - to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj. Przyda się do szybkich, niezbyt inwazyjnych i mało skomplikowanych prac. Nie powinniśmy jej zostawiać na ścianie na więcej niż kilka dni, bo podczas odklejania uszkodzeniu ulegnie również farba. Żółta taśma malarska występuje często w różnych odcieniach. Z reguły im ciemniejszy kolor, tym słabszy jest klej taśmy.
House Painter glues masking tape to the baseboard to protect it from paint
House Painter glues masking tape to the baseboard to protect it from paint
  • Niebieska taśma malarska - można ją pozostawić na danej powierzchni na dłużej (zwykle do około 3 tygodni). Ma ona bowiem podwyższoną odporność na działanie promieni UV. Dobrze się sprawdza w przypadku, gdy daną ścianę lub mebel pokrywamy kilkoma warstwami długo schnącej farby.
Obraz
  • Czerwona taśma malarska - jest bardzo trwała i odporna na wszelkiego rodzaju przedarcia. Bardzo dobrze sprawdza się nie tylko na "gołych" ścianach, ale także na mniej typowych powierzchniach, takich jak: drzewo, twarde PCV, tapety, szkło czy aluminium.
Roll of red tape isolated on white.
Roll of red tape isolated on white.
  • Pomarańczowa taśma malarska - została stworzona z myślą o długotrwałych lub przeciągających się remontach. Możesz ją spokojnie pozostawić na ścianie nawet na 2 miesiące. Nawet po takim czasie nie pozostawi żadnego śladu. Wyróżnia ją to, że jest bardzo cienka, a jednocześnie mocna. Została wykonana ze specjalnego japońskiego papieru washi. Wielu fachowców ceni ją za to, że pozwala im uzyskać przy malowaniu idealnie równe i płaskie krawędzie malarskie.
kolor taśmy malarskiej, fot. freepik
kolor taśmy malarskiej, fot. freepik

Na to też musisz zwrócić uwagę przy kupowaniu taśmy malarskiej

Oprócz koloru jeszcze jedna rzecz jest bardzo ważna przy wyborze taśmy malarskiej. Zawsze przed zakupem ustal, czy jest ona przeznaczona do naklejania na suchą, czy też na mokrą powierzchnię. Zależnie od farby, czasu i preferencji wybierz tę, którą uznasz za najbardziej odpowiednią.

Pamiętaj też, że wszystkie taśmy papierowe można ściągnąć dopiero wtedy, gdy farba nieco przyschnie. Inaczej jest z taśmami impregnowanymi - tutaj nie musisz czekać i możesz je ściągać od razu. Jeśli natomiast twoja taśma jest zrobiona z PVC, to koniecznie zaczekaj, aż farba całkowicie wyschnie.

Painter removes masking tape and creates a sharp border between a yellow and white painted part of a wall.
Painter removes masking tape and creates a sharp border between a yellow and white painted part of a wall.

Jeśli masz lodówkę starszą niż 5 lat, zrób test szczelności. Może to mieć spory wpływ na rachunki!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także