Porady10 kolorów, które mają wpływ na nasze samopoczucie. Wykorzystuj je świadomie!

10 kolorów, które mają wpływ na nasze samopoczucie. Wykorzystuj je świadomie!

10 kolorów, które mają wpływ na nasze samopoczucie. Wykorzystuj je świadomie!
07.07.2020 08:07, aktualizacja: 07.07.2020 10:47

Pisaliśmy już o tym, jak kolory ścian wpływają na nasze samopoczucie i psychikę. Dzisiaj zaprezentujemy kolejne przykłady z kolorem w roli głównej. Barwy w naszym otoczeniu wpływają na nas w większości pozytywnie. Jak je wykorzystać, aby działały na naszą korzyść?

1. Kolor pomarańczowy

Jest to kolor optymistyczny i radosny. Pomarańczowy pobudza naszą aktywność i motywuje do działania. Jest to kolor odwagi i świetnie sprawdza się w przypadku rekreacji i sportu.

Kojarzony też jest z kreatywnością i zabawą.

pinterest.com
pinterest.com

Używaj go, jeżeli masz się zmotywować sam do ćwiczeń i aktywności fizycznej, czy rekreacji ze znajomymi. Ten kolor często stosowany jest w salach fitness i salach zabaw.

Jeżeli sam chcesz coś zorganizować ze znajomymi, użyj zaproszeń z pomarańczowymi akcentami :)

fickr.com
fickr.com

2. Kolor niebieski

To kolor wody i nieba. Kojarzy nam się ze spokojem, wręcz z błogim spokojem! W końcu mało co tak uspokaja jak szum morza latem :)

pinterest.com
pinterest.com

Kolor niebieski wykorzystuj w miejscach, które mają służyć Ci do relaksu. Ten kolor uspokaja i wprowadza wrażenie ciszy.

pinterest.com
pinterest.com

3. Kolor zielony

Kolor zielony to kolor życia. Kojarzy się z uczuciem równowagi i bezpieczeństwa. Wyrównuje naszą energię i wprowadza nas w dobre samopoczucie.

pinterest.com
pinterest.com

Kolor zielony kojarzony jest z jedzeniem, dlatego wiele lokali używa tego koloru w swoich wnętrzach. Dla nas kuchnia w kolorze zielonym też będzie dobrym wyborem.

Albo zielone rośliny w domu, czy w ogródku pod oknem :)

pinterest.com
pinterest.com

4. Kolor fioletowy

Kolor fioletowy przede wszystkim uspokaja naszą psychikę i przywraca równowagę. Jest też kolorem oświecenia duchowego. Był to też ulubiony kolor rodziny królewskiej, więc kojarzony jest z pewnym luksusem.

pinterest.com
pinterest.com

Jest to idealny kolor do wyciszenia i złapania równowagi emocjonalnej. Poczujesz się komfortowa zwłaszcza wtedy, kiedy otoczysz się miękkimi rzeczami w tym kolorze takimi jak poduszki, czy koc...

pinterest.com /  pinterest.com
pinterest.com / pinterest.com

5. Kolor czarny

Kolor czarny kojarzy nam się z pewną ochroną emocjonalną. Ten kolor stwarza niewidzialną barierę dla naszych emocji i uczuć. Ubrani w czerń czujemy się pewniej i bezpieczniej.

pinterest.com
pinterest.com

Kolor czarny stosowany często jest do różnego rodzaju sprzętu, który ma być uważany za niezawodny i bezpieczny. We wnętrzach kojarzy się z luksusem, autorytetem i tajemnicą.

pinterest.com
pinterest.com

6. Kolor czerwony

Ten kolor zawsze rzuca się w oczy. Ma swoją moc motywowania do działania. Dla introwertyków może okazać się aż za agresywny, gdyż kolor ten jest przeciwieństwem spokoju i ciszy.

pinterest.com
pinterest.com

Kolor czerwony wspaniale sprawdzi się, kiedy potrzebujemy motywacji do pracy - jakiejkolwiek, niekoniecznie zawodowej :)

A każda kobieta wie, że kolor ten wybieramy, gdy chcemy zwrócić na siebie uwagę.

pixnio.com
pixnio.com

Kolor żółty

To kolor pozytywnych emocji i zabawy. Ale jest to też kolor przyciągający naszą uwagę, ale bez pobudzających, czy negatywnych emocji.

pixabay.com
pixabay.com

Kolor żółty często stosowany jest na tablicach informacyjnych na drogach, czy na lotniskach. Czarny napis na żółtym tle doskonale skupia naszą uwagę.

flickr.com
flickr.com

Kolor biały

Oczywiście kolor biały kojarzy nam się z czystością i niewinnością. Porównywany do białej kartki papieru kolor ten uważany jest za znak nowego początku, czy etapu w życiu. Używany w nadmiarze robi wrażenie za dużej sterylności.

pinterest.com
pinterest.com

Kolor ten zapewnia czystość i komfort. Dlatego najczęściej stosowany jest w szpitalach, hotelach i różnych salonach.

pinterest.com
pinterest.com

Kolor różowy

Kolor różowy kojarzymy z czułością i opiekuńczością, dlatego stosowany jest powszechnie w produktach dla dzieci.

pinterest.com
pinterest.com

Jest to też kolor kojarzony z romantycznością i kobiecością. Ciekawe, czy panowie potwierdzą, że kobiety w tych kolorach są dla nich bardziej atrakcyjne :)

pinterest.com
pinterest.com

Kolor różowy powszechnie stosowany jest do ciast, gdyż torty i ciasteczka w tym kolorze wydają się być słodsze - w wyglądzie i w smaku :)

pinterest.com
pinterest.com

Kolor brązowy

Kolor brązowy jest naturalnym, ciepłym kolorem, kojarzącym nam się z bezpieczeństwem i domem. Daje nam poczucie stabilności, dlatego czujemy się jak w domu wszędzie tam, gdzie mamy taki kolor.

pinterest.com
pinterest.com

Kolor brązowy wprowadzi ciepłą i przyjazną atmosferę, zwłaszcza jeżeli użyjemy go w drewnianych elementach.

pinterest.com
pinterest.com
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także