Komunijny savoir-vivre, czyli jak godnie przeżyć majową uroczystość tak ważną dla dzieci
Maj to miesiąc, który upływa pod znakiem pierwszych komunii. Zanim udasz się na tę uroczystość jako gość, warto zapoznać się z zasadami komunijnego savoir-vivre. Z tą wiedzą będziesz mógł czuć się swobodnie i unikniesz krępujących sytuacji.
Alkohol
Komunia to święto dziecka i to ona jest najważniejsze w tym dniu. Jeśli na przyjęciu będzie zaserwowany alkohol, to oczywiście możesz go skosztować. Nie należy jednak przesadzać z trunkami i warto zachować trzeźwą głowę. Dzieci z pewnością nie chciałyby oglądać podchmielonych gości, którzy nagle robią się nazbyt wylewni.
Prezenty
To odwieczny dylemat: pieniądze czy prezent? Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto porozmawiać z samym dzieckiem. Możesz je dopytać o czym marzy i co najbardziej chciałoby dostać. Oczywiście pomocni powinni być także rodzice, którzy znają pragnienia swoich pociech.
Opcją najbardziej pragmatyczną jest ofiarowanie w prezencie koperty z pieniędzmi. Goście, a zwłaszcza rodzice chrzestni nie powinny tutaj popadać w przesadę. Nie warto na tę okazję zapożyczać się, a podarek należy dostosować do własnych możliwości finansowych. Dobrym rozwiązaniem jest także kupienie prezentu religijnego. Może to być łańcuszek z medalikiem czy krzyżykiem, efektowne wydanie Biblii, książki o tematyce związanej z chrześcijaństwem.
Dużym dylematem jest także kwestia komu wręczyć kopertę z pieniędzmi. Powinno ją otrzymać dziecko, a nie rodzice. Możesz wówczas powiedzieć, że: "Daję ci prezent w tej formie i mam nadzieję, że przyczyni się on do spełnienia twoich najskrytszych marzeń".
Musisz pamiętać, że komunia to dla dziecka duże przeżycie duchowe. Prezenty są tutaj tylko dodatkiem i nie muszą być drogie. Wiele dzieci wcale nie oczekuje kosztownych podarunków.
Kościół
Absolutnie nie należy pomijać uroczystości w kościele i przyjechać tylko na samo przyjęcie. To bardzo w złym guście. Nawet jeśli ktoś jest innego wyznania bądź ateistą, powinien udać się do kościoła (bez przymusu angażowania się w modlitwę). Chodzi o obecność na całej uroczystości.
Ubiór
Strój powinien być schludny i stosowny do okazji. Nie akceptowane są wyzywające ubrania, które odsłaniają zbyt dużo. W szafie należy zostawić stroje wieczorowe oraz ciężkie, czarne okrycia. Panie powinny postawić na lekkie tkaniny w kolorowych barwach (odpowiednie będą pastele). Nie należy zakładać czarnych sukienek, ani tych w ostrych, rażących barwach.
Panowie powinni wybrać garnitur (raczej nie czarny) i koszulę z długim rękawem.
Przyjęcie
Podczas uroczystego obiadu i całego przyjęcia staraj się zwracać uwagę na dziecięcego gościa honorowego. Porozmawiaj z nim, pochwal jego strój. Daj mu poczuć, że to ono jest najważniejsze.
Porada dla rodziców
Nie zabieraj dziecku pieniędzy, które otrzymało na komunię. Nie powinny one być przeznaczone na ratowanie domowego budżetu. Pociecha doskonale wie czego potrzebuje i co chciałaby za nie kupić. Natomiast jeśli jesteś w podbramkowej sytuacji i potrzebujesz pieniędzy, to zwyczajnie je pożycz od swojego dziecka i oddaj kiedy będziesz mógł. To nie żart. Twój syn lub córka nie jest już maluchem i należy uczyć je wkraczać w dorosły świat.
Jakie sytuacje są dla Ciebie najbardziej krępujące podczas komunii?