PoradyKońcówka nożyków do tapet ma ukrytą funkcję, z której mało kto korzysta

Końcówka nożyków do tapet ma ukrytą funkcję, z której mało kto korzysta

Nóż do tapet fot. freepik
Nóż do tapet fot. freepik
Manuel

02.01.2023 17:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nóż do tapet to bardzo przydatne narzędzie przy wszelkich remontach. Jednak większość ludzi po stępieniu jednego z ostrzy robi nieświadomie coś, co pracę im raczej utrudnia niż ułatwia. Jesteś ciekaw, o co chodzi? Zaraz Ci wszystko wyjaśnimy!

Tak sobie ułatwisz pracę z nożem do tapet

Większość ludzi używając noża do tapet z segmentowym ostrzem popełnia prosty błąd. Gdy tylko ostrze, z którego korzystają, się stępi, wyłamują je naciskając nożem o podłoże lub ścianę. Albo też używają do tego szczypiec. A można to zrobić szybciej, lepiej i dokładniej. I to bez narażania się na to, że zniszczymy kolejne segmentowe ostrze.

Na końcu każdego segmentowego noża do tapet znajduje się końcówka, którą możesz zdjąć i za jej pomocą bardzo precyzyjnie i "czysto" odłamać stępione ostrze. To wręcz zaskakujące, jak wiele osób, nawet regularnie korzystających z tych noży, zupełnie o tym nie wie. A ta mała rzecz znacznie ułatwia pracę tym narzędziem.

nóż do tapet, fot. freepik
nóż do tapet, fot. freepik

Co wyróżnia nóż do tapet (i dlaczego warto go używać)?

Noże do tapet mogą być wyposażone w tzw. ostrze segmentowe (gdzie segmenty są odłamywane, gdy się stępią), ale także stałe ostrze trapezowe lub hakowe. Najpopularniejszy nóż tego rodzaju to zdecydowanie ten z ostrzem segmentowym. Dostępne w handlu standardowe ostrza mają szerokość 9 mm, grubość 0,38 mm i długość cięcia 80 mm przy 12 segmentach. Albo też szerokość 18 mm, grubość 0,5 mm i długość cięcia 100 mm przy 7 segmentach. Kupując modele jakości premium, zazwyczaj otrzymujemy fabrycznie wyposażony nóż tnący plus około 5 ostrzy wymiennych.

Jak używać nóż do tapet?

Noże do tapet są używane do precyzyjnego i czystego cięcia na tapecie, która jest już na ścianie. Na przykład na zakładkach wzdłuż listew przypodłogowych, na suficie, wokół ram drzwiowych lub okien. Aby uzyskać najlepszy efekt, tapeta nie powinna być zbyt wilgotna i powinna mieć czas, aby wystarczająco wyschnąć na ścianie. Aby uzyskać czyste cięcie, należy zawsze użyć linijki lub ostrza do cięcia. Noża do cięcia używa się również do wykonania cięcia poprzecznego nad włącznikami i gniazdami wtykowymi. Ponadto nadaje się również do subtelnych i czystych napraw tapet. Jeśli ostrze jest dobrej jakości i ostre, wymagany jest tylko minimalny nacisk. Przy zbyt silnym nacisku można uszkodzić tynk (lub w przypadku okien i drzwi drewno/plastik).

Jeśli masz lodówkę starszą niż 5 lat, zrób test szczelności. Może mieć wpływ na rachunki!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także