Korzystasz z przenośnego grzejnika? Dzięki tej jednej rzeczy sporo zaoszczędzisz
Kiedy tylko temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 0 stopni Celsjusza, jedyne o czym myślimy, to powrót do ciepłego domu. Czasem rozgrzanie się gorącą zimową herbatą nie wystarcza, a przecież nie będziemy siedzieć w pomieszczeniu opatuleni w grube swetry i koce! Wtedy ratunkiem dla nas stają się przenośne grzejniki, które możemy podłączyć tam, gdzie tylko chcemy. No właśnie – czy na pewno? Czy wiesz, jak używać grzejnika w bezpieczny sposób?
20.01.2023 08:58
Czasem jesteśmy tak zziębnięci i tak zdesperowani, że podłączamy te małe źródła ciepła bez zastanowienia. Schemat działania wydaje się być prosty – tam, gdzie jest zimno, tam włączamy go do prądu. A czasem to może nieść z sobą bardzo niebezpieczne konsekwencje…
Weźmy pod uwagę najważniejszą kwestię – czy grzejnik można podłączyć do przedłużacza?
Odpowiedź jest jednoznaczna i niepodważalna – absolutnie nie!
Ale czemu? Przecież to bardzo wygodne i poręczne – dzięki listwom możemy ogrzać się w każdym miejscu pomieszczenia. Stawiamy więc grzejnik obok łóżka, przy fotelu lub nieopodal stolika, przy którym siedzimy. Co w tym złego?
Otóż – niestety – takie postępowanie może prowadzić do pożaru! Statystyki mówią, że jest do druga najczęściej spotykana przyczyna rozproszenia ognia w domu.
Jak używać grzejnika w bezpieczny sposób?
Grzejnik wytwarza bardzo dużo ciepła, a co za tym idzie – potrzebuje ogromną ilość watów, do której nie są przystosowane żadne przedłużacze. Jeśli chcemy go gdzieś podłączyć, ZAWSZE róbmy to poprzez tradycyjne gniazdko w ścianie. To może być mniej wygodne, ale na pewno bardziej bezpieczne.
Co równie ważne – takie źródła ciepła bardzo szybko się przegrzewają. Zadbaj więc o to, aby nie ustawiać ich w miejscach, w których nie ma wolnej przestrzeni. Dzięki temu nie narazisz siebie i najbliższych na kosztowne skutki pożaru. Bezsprzecznie zrezygnuj ze stawiania go przy:
- łóżku (gdzie pożar może zacząć się od zwisającej pościeli),
- fotelu (który często sam pokryty jest łatwopalnym materiałem, a na którym siedzisz dodatkowo opatulony kocem),
- innych meblach (a już szczególnie drewnianych),
- zasłonach, firankach, czy powieszonych ręcznikach w łazience,
- innych materiałach łatwopalnych, między innymi przy przedłużaczach!