PoradyTa banalna sztuczka z woskiem pozwoli Ci się uchronić przed kradzieżą na cmentarzu

Ta banalna sztuczka z woskiem pozwoli Ci się uchronić przed kradzieżą na cmentarzu

kradzież na cmentarzu Fot. genialne.pl
kradzież na cmentarzu Fot. genialne.pl
Manuel

29.10.2022 10:35, aktual.: 29.10.2022 11:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wszystkich Świętych to dla wielu osób ważne, a zarazem trudne święto. Jedną z najgorszych rzeczy, jaka się może wtedy nam przytrafić to kradzież na cmentarzu. A złodzieje potrafią być tutaj naprawdę bezczelni. Pokażemy dwie proste sztuczki, które w jakimś stopniu mogą Ci pomóc przed hienami grobowymi się uchronić.

Kradzież na cmentarzu i sztuczka z woskiem

Kiedy odwiedzałeś w ostatnim czasie groby swoich bliskich być może rzuciło Ci się w oczy, że na niektórych innych nagrobkach znajdują się wieńce lub wiązanki kwiatów pokropione mniej lub bardziej obfitą ilością wosku. To coraz bardziej popularne w ostatnich latach zabezpieczenie. Zdaniem wielu osób skutecznie zniechęca ono złodziei do kradzieży rzeczy, które zostały potraktowane woskiem. Z tego prostego powodu, że trudniej takie wieńce czy wiązanki potem sprzedać. A wciąż niestety bardzo często się zdarza, że z grobów kradną głównie ludzie zajmujący we Wszystkich Świętych okazyjną sprzedażą wieńców i kwiatów.

kradzież na cmentarzu Fot. genialne.pl
kradzież na cmentarzu Fot. genialne.pl

Niezmywalny marker na wiązanki, figurki i znicze

Kolejnym polecanym przez wiele osób sposobem na hieny cmentarne jest podpisywanie zniczy i figurek niezmywalnym markerem. Możesz to zrobić u spodu takiej figurki lub także z jej boków. Jak tylko złodziej zauważy taki podpis, to będzie dla niego jasne, że za nic w świecie tej rzeczy nie sprzeda. A przynajmniej bez ponoszenia bardzo dużego ryzyka wtopy. Ciekawiej może być jeśli natomiast takiego podpisu zwyczajnie nie zauważy i dostrzeże go dopiero późniejszy nowy klient...

Jak zabezpieczyć znicze przed kradzieżą, fot. Genialne
Jak zabezpieczyć znicze przed kradzieżą, fot. Genialne

Savoir-vivre na cmentarzu

Oczywiście 1 listopada to czas zadumy oraz modlitwy. Na cmentarzu należy zachować powagę oraz zadbać o swoje dobre maniery. Z pewnością docenią to inne osoby w Twoim otoczeniu.

  • Na cmentarzu nie pal papierosów oraz niczego nie jedz. To nie miejsce na piknik.
  • Rzeczą niegrzeczną jest także głośne rozprawiania i zastanawianie się, kto postawił na nagrobku konkretne znicze czy wiązanki. Ich cena nie jest przecież najważniejsza. Liczy się przede wszystkim pamięć o zmarłych.
  • Witanie się nie jest zabronione. Należy jednak zrezygnować z poklepywania się po plecach, głośnych całusów czy okrzyków radości. Najlepiej zwyczajnie podać rękę.
  • Nie rozmawiaj głośno i nie utrudniaj innym modlitwy. Cmentarz to miejsce, gdzie wspominamy bliskich i przeżywamy chwile zadumy.
  • Nie zabieraj ze sobą psów ani innych zwierzaków.
  • Obowiązkowo wyjmij z uszu słuchawki. Muzyką możesz delektować się w każdej innej sytuacji.
  • Niedopuszczalnym jest robienie zdjęć na tle nagrobków czy przeglądanie mediów społecznościowych.

Zobacz inne nasze triki, dotyczące zniczy i nagrobków

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także