Balkon i ogródOgródKrólowe ogrodu, czyli piwonie ich uprawa i pielęgnacja. To musisz wiedzieć

Królowe ogrodu, czyli piwonie ich uprawa i pielęgnacja. To musisz wiedzieć

Królowe ogrodu, czyli piwonie ich uprawa i pielęgnacja. To musisz wiedzieć
02.05.2023 11:49

Peonie zwane też piwoniami, należą do grupy najbardziej popularnych ogrodowych kwiatów. Dzięki swoim wspaniałym kolorom m.in. bieli i różu cieszą nasze oczy oraz wydzielają piękny zapach w ogrodzie. Roślina ta naturalnie występuje w Azji Mniejszej, Ameryce Północnej i na południu Europy. Jednak, w naszych ogrodach również świetnie się zadomowiła. Sprawdź jak uprawiać piwonie.

Przyjmuje się, że piwonie są bylinami, które po zasadzeniu rosną z powodzeniem przez lata i to je najczęściej wybieramy. Jednak występują też krzewiaste odmiany peoni, które mogą osiągnąć nawet do 4 metrów wysokości, oraz co ciekawe nie ścina się ich po sezonie. Kolory piwonii są zależne od ich odmian, dlatego mogą występować w bieli, różu i żółci lub mieć dwa kolory.

Poznaj odmiany peoni

Piwonia liczy około 35 odmian, które mają kolejno swoje pododmiany. Dlatego poznaj przed posadzeniem najpopularniejsze z nich. Najczęściej w naszych ogrodach występuje piwonia chińska (paeonia lactiflora), która posiada również swoje polskie odmiany. Kwitnie najczęściej na przełomie maja i czerwca, a jej najpopularniejsze kolory to biel, czerwień oraz róż. Kolejną równie popularną jest piwonia lekarska (paeonia officinalis), która kwitnie w maju oraz charakteryzuje się półpełnymi kwiatami w odcieniach różu i czerwieni. Trzecia odmiana to piwonia Wittmana (paeonia wittmanniana) rzadko spotykana w ogrodach i dorastająca do około 1 m wysokości. Najciekawszą odmianą jest piwonia Młokosiewicza (paeonia mlokosewitschii), która posiada jasnożółte kwiaty i niebieskozielone liście, jednak bardzo wolno rośnie i osiąga maksymalnie 50 cm.

Obraz

Piwonie - uprawa i pielęgnacja

W wyniku rośnięcia przez wiele lat w tym samym miejscu warto zadbać i dostarczyć naszym peoniom niezbędne składniki. Na początku zacznij od wyboru słonecznego lub częściowo widnego miejsca, ponieważ do prawidłowego wzrostu bylina ta potrzebuje dużej ilości słońca. Zastanów się również nad dobrą glebą, czyli żyzną oraz przepuszczalną, najlepiej kiedy wymieszasz z nią kompost i wtedy posadzisz piwonie. Kwiaty te lubią wilgoć, dlatego podlewaj je co 3-4 dni, jednak nie sadź peoni w mokrej ziemi.

pixabay.com
pixabay.com

Jak uprawiać piwonie, kiedy nie ma kwiatów?

Pamiętaj o odpowiednim poziomie azotu w glebie, ponieważ gdy jest go za dużo peonia nie wypuści kwiatów.

Ogrodnik zdradził swoje sekretne triki. Rośliny rosną jak szalone

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także