Który zając wielkanocny przychodzi do Ciebie? W Polsce niektóre dzieci już mają od niego koszyczki
Zajączek wielkanocny przychodzi do dzieci podczas świąt. Jednak ten zwyczaj nie jest praktykowany w całej Polsce. Wiesz, skąd się wziął?
W pierwszy dzień świąt wielkanocnych, w niektórych rejonach naszego kraju do dzieci przychodzi zając. On zostawia najmłodszym drobne upominki. Zwykle są ukryte w domu lub na podwórku. Maluchy uzbrojone w koszyczki mają za zadanie przeszukać całą posesję i znaleźć czekoladowe jajka, słodycze czy niewielkie zabawki. Czy jednak wiesz, skąd do Polski przywędrowała ta tradycja?
Skąd wziął się zwyczaj dawania prezentów podczas Wielkanocy?
Popularny, na Śląsku, w Wielkopolsce, a także Pomorzu Zachodnim, zajączek przywędrował z Niemiec na przełomie XIX i XX wieku. Ten zwierzak zwiastuje nadejście wiosny i właśnie jemu przypisuje się zwyczaj rozdawania prezentów dzieciom.
Co ciekawe w gwarze śląskiej zająca zwie się hazokiem. W krainie kopalń i węgla dzieci same robią gniazdko z siana dla zajączka. Chowane jest ono później w krzakach i właśnie tam zając ma zostawić upominki. Często drogę do tego gniazdka znaczą cukierki, które rozsypały się zającowi z worka.
Tymczasem w Australii zająca wielkanocnego zastąpiono wielkouchem wielkanocnym. To torbacz, który żywi się głównie termitami. Ta zamiana wiąże się z tym, że na kontynencie zbyt intensywnie rozmnażają się króliki, które dotarły tam z Europy. W związku z tym postanowiono, że należy wspierać lokalną faunę i tym sposobem wielkouch wyparł zająca.
Jak zając stał się symbolem Wielkanocy?
Oczywiście typowo wielkanocnymi zwierzętami nie są tylko kurczaczki czy baranki. Na liście znajdują się także zające. One symbolizują płodność i nadejście wiosny. Co ciekawe dopiero od końcówki XVII zające stały się symbolami Wielkanocy. Wcześniej nie kojarzyły się dobrze.
- Zające utożsamiano z czarnymi kotami. Wierzono, że potrafią zamieniać się w czarownice, diabły, a także wstępujące w nie dusze zmarłych.
- Dodatkowo zające uaktywniają się w nocy. Dlatego wiązano je z księżycem i uważano, że emanują złymi mocami. Nawet wśród plam na księżycu dopatrywano się podobizny zająca.
- Zwierzęta te, wraz z kurami, należały do orszaku germańskiej bogini wiosny Ostary. Często także ją samą ukazywano z głową zająca.
- Natomiast w starożytnej Grecji zające miały towarzyszyć bogini Afrodycie.
Kiedy przychodzi zajączek wielkanocny?
Zajączek przynosi prezenty w niektórych rejonach Polski już w czwartek przed świętami, ale najczęściej upominki i słodkości zostawia w pierwszy dzień świąt.