PoradyKupiła w aptece środek za 3 złote i wybieliła nim swoją żółtą wannę!

Kupiła w aptece środek za 3 złote i wybieliła nim swoją żółtą wannę!

Kupiła w aptece środek za 3 złote i wybieliła nim swoją żółtą wannę!
03.03.2023 18:37, aktualizacja: 03.03.2023 19:32

Twoja wanna już od dawna nie wygląda dobrze? Kąpiel w niej przestała być przyjemna i relaksująca? Nie wiesz, czym doprowadzić ją do porządku? Jeśli boisz się, że silne i żrące chemikalia ją zniszczą, zastosuj sprawdzony domowy sposób!

Wanna – ze względu na swoje pokaźne rozmiary – zajmuje znaczną część łazienki. Warto więc, by była zadbana, ponieważ to ona w głównej mierze decyduje o klimacie wnętrza. Jeśli widać na niej zacieki, kamienne osady i żółte plamy – nikt, kto to zobaczy, nie pomyśli dobrze o gospodarzu. Nie oszukujmy się, to po prostu wygląda niechlujnie.

old rusted and stained cast iron bathtub close-up.
old rusted and stained cast iron bathtub close-up.

Jak skutecznie wyczyścić wannę?

Przede wszystkim zrezygnuj z ostrych gąbek i szczotek, które z pewnością ją zmatowią i porysują. Nie warto również posługiwać się specyfikami, które mają w swoim składzie alkohol. Zamień je na sprawdzone domowe detergenty, czyli cytrynę, sodę i ocet.

  • Przekrój cytrynę na pół i jedną cząstką myj wannę, cały czas delikatnie ją naciskając, aby wydobywał się z niej sok. Spłucz wszystko po kilku minutach.
A hand holding shower head with running water against rusty bathtube with limescale, bathroom clining and decalcifying.
A hand holding shower head with running water against rusty bathtube with limescale, bathroom clining and decalcifying.
  • Zmieszaj 3 łyżki sody z 1 łyżką wody i powstałą pastę nałóż (miękką gąbką lub ściereczką) na całą powierzchnię wanny. Po kilku minutach spłucz.
  • Jeśli Twoja wanna jest zakamieniona, rozpuść 1 łyżkę sody w 0,5 szklanki octu i powstałym roztworem wyczyść całą powierzchnię. Pozostałości nie spłukuj od razu, a dopiero po kilku minutach.
Czym wybielić wannę? Fot. Freepik.com
Czym wybielić wannę? Fot. Freepik.com

Czym wybielić wannę?

Zwykle kupujemy ten środek w celu odkażenia skóry. Nie wielu ludzi zdaje sobie jednak sprawę z tego, że ma on też działanie wybielające! Mowa tu o wodzie utlenionej, którą dostaniemy w każdej aptece za zaledwie kilka złotych. To dużo bardziej opłacalna opcja niż drogie sklepowe detergenty, które nie zawsze działają tak, jak zapewniają o tym ich etykiety.

Obraz

Przelej ją do butelki z atomizerem i spryskaj dokładnie całą wannę. Po 30 minutach spłucz ciepłą wodą. Spektakularny efekt zauważysz od razu!

Co zrobić, żeby dom pięknie pachniał? Poznaj i wypróbuj te sprawdzone metody na nieprzyjemne zapachy

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także