NewsyKwiatowy przystanek w zamian za reklamy i graffiti. Łódź po raz kolejny zaskakuje

Kwiatowy przystanek w zamian za reklamy i graffiti. Łódź po raz kolejny zaskakuje

Kwiatowy przystanek w zamian za reklamy i graffiti. Łódź po raz kolejny zaskakuje
Katarzyna

17.09.2019 11:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Polskie miasta potrafią pozytywnie zaskoczyć! Często wychwalam urbanistyczne projekty, które można spotkać za granicą, ale jak się okazuje, u nas też dzieje się wiele pięknych rzeczy! Jedną z nich jest z pewnością nietypowy kwiatowy przystanek, który można znaleźć w Łodzi.

Kwiatowy przystanek na łódzkim skrzyżowniu

Od ponad miesiąca, jedna z łódzkich wiat przystankowych zamieniła się, ze zwykłego szarego miejsca postoju, w prawdziwe dzieło sztuki. Pasażerom komunikacji miejskiej czas oczekiwania umila kwiatowa instalacja Dominiki Cebuli - studentki Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

facebook.com
facebook.com
facebook.com
facebook.com

Zamiast standardowych gablot, na przystanku możemy zobaczyć zatopione w żywicy kwietne kompozycje, których jest aż 36. Dominika do stworzenia instalacji wykorzystała m.in. niezapominajki, chabry, róże, narcyzy, szafirki, stokrotki, bratki, goździki, forsycje oraz płomyki i frezje. Dzięki wykorzystaniu rośli o charakterystycznych kolorach, przystanek nabrał subtelnego wyrazu, który jest godny uwagi każdego przechodnia.

Jak wyjaśnia kurator projektu, Michał Bieżyński z Łódzkiego Centrum Wydarzeń:

Podstawową wartością tej instalacji jest przede wszystkim warstwa wizualna i oparcie jej formy na subtelnym, naturalnym pięknie kwiatów i elementów roślinnych. Zastosowanie żywicy pozwala na zakonserwowanie i zatrzymanie tego piękna w określonej postaci oraz skontrastowanie go z betonowo-asfaltowym otoczeniem ulicy. Braliśmy pod uwagę różnego rodzaju warianty wykorzystania możliwości plastycznych jakie daje żywica, rozważaliśmy różne lokalizacje, ale przystanek przy placu Dąbrowskiego z wielu względów wydaje się być najwłaściwszym wyborem. Dodatkowym smakiem tego miejsca jest fakt, że od ponad 30 lat można tu kupić kwiaty praktycznie przez całą dobę.
facebook.com
facebook.com
facebook.com
facebook.com
facebook.com
facebook.com

Instalację o nazwie "Nostalgia" można znaleźć na przystanku tramwajowym przy Teatrze Wielkim tj. skrzyżowanie ulic Narutowicza i Sterlinga. W tej lokalizacji ma znajdować się do końca października, później może zostać przeniesiona na inny przystanek.

facebook.com
facebook.com

Jeśli planujesz wycieczkę do Łodzi, warto przejść się do tego miejsca i zobaczyć instalację, która została okrzyknięta najładniejszym przystankiem w Polsce.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także