PoradyLatem sypią się mandaty za włączoną klimatyzację w aucie. Możesz zapłacić nawet 300 zł!

Latem sypią się mandaty za włączoną klimatyzację w aucie. Możesz zapłacić nawet 300 zł!

mandat za klimatyzację w swoim samochodzie, fot. Genialne/freepik
mandat za klimatyzację w swoim samochodzie, fot. Genialne/freepik
Manuel

18.06.2023 14:53, aktual.: 28.06.2024 09:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wiele osób nie zdaje sobie zupełnie sprawy, że można dostać mandat za klimatyzację w swoim własnym samochodzie. Na szczęście dotyczy to tylko sytuacji, gdy używamy jej w jeden konkretny sposób. Jednak w ostatnich latach takich przypadków jest coraz więcej.

Mandat za użycie klimatyzacji wydaje się wielu ludziom czymś absurdalnym. Wiele osób uważa, że jest to urządzenie, które nikomu nie jest w stanie wyrządzić żadnej krzywdy. Jednak niektórzy kierowcy zapominają, że klimatyzacja w wyniku swojej pracy emituje sporo zanieczyszczeń, które przedostają się do powietrza. Ze względu na ten aspekt istnieje kruczek prawny, który może cię narazić na wysoki mandat.

Kiedy można dostać mandat za klimatyzację w samochodzie?

Wyobraź sobie bardzo prostą sytuację: pojechałeś swoim samochodem na zakupy do centrum handlowego. Zaparkowałeś i zniknąłeś w sklepach na kilka godzin. Gdy wracasz, na dworze panuje upał, a twoje auto jest tak nagrzane, że nie masz najmniejszej ochoty do niego wsiąść. Dużo osób w takiej sytuacji odpala swój pojazd i włącza w nim klimatyzację (ale jeszcze nie wsiada do pojazdu). Czeka na zewnątrz, aż temperatura w środku zrobi się znośna. Właśnie za to policja i inne służby wystawiają w ostatnich latach coraz więcej mandatów, i to wcale nie na tak niską sumę. Kierowcy za klimatyzację mogą zapłacić zwykle 300 zł. Podstawą jest tutaj Prawo o Ruchu Drogowym. Jego art. 60 mówi:

Zabrania się kierującemu używania pojazdu w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem.
mandat za klimatyzację, fot. freepik
mandat za klimatyzację, fot. freepik

Jak szybko i skutecznie schłodzić samochód?

Jeśli chcesz schłodzić swoje auto bez włączania klimatyzacji, to istnieje na to skuteczny, a zarazem bardzo prosty sposób, który poleca większość ekspertów. Po wejściu do samochodu przekręć kluczyki w stacyjce, ale jeszcze nie włączaj klimatyzacji. Opuść najpierw wszystkie szyby, a następnie przejedź kilka metrów (z uchylonymi szybami). Prawie całe nagrzane powietrze, jakie znajdowało się samochodzie, zostanie wymienione na nowe. Teraz dopiero zamknij wszystkie okna i włącz klimatyzację.

mandat za klimatyzację, fot. freepik
mandat za klimatyzację, fot. freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także