PoradyListwy przypodłogowe będą jak nowe! Ten sposób daje najlepsze efekty

Listwy przypodłogowe będą jak nowe! Ten sposób daje najlepsze efekty

Jak wyczyścić listwę przypodłogową fot. freepik
Jak wyczyścić listwę przypodłogową fot. freepik

01.03.2023 18:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dowiedz się, jak wyczyścić listwy przypodłogowe i spraw, że na dłużej zachowały blask oraz ładny wygląd. To wcale nie jest trudne.

Podłogę staramy się myć dość regularnie, ale czy czyścisz również listwy przypodłogowe? Ten element jest często zapominany i mało osób dba o niego należycie. A to duży błąd, gdyż czyste listwy sprawią, że podłoga zacznie wyglądać dużo lepiej.

jak wyczyścić listwy przypodłogowe, fot. Freepik
jak wyczyścić listwy przypodłogowe, fot. Freepik

Jak często należy czyścić listwy przypodłogowe?

Wszystko zależy od tego, czy w domu masz zwierzęta. Jeżeli tak, to listwy czyść nawet raz w tygodniu. Natomiast jeśli prowadzisz dość higieniczny tryb życia, to gruntowane czyszczenie listew przeprowadź raz w miesiącu. Wszystko dlatego, że podczas odkurzania zwykle usuwamy też kurz z listew.

Patent na czyszczenie listew przypodłogowych

Cały proces czyszczenia przeprowadź w trzech krokach.

  • Najpierw usuń z listew kurz oraz pył. Zrobisz to za pomocą małej szczotki odkurzacza. Do tego zadania dobrze sprawdzi się także miotełka, która nie rozpyla kurzu na boki, a zatrzymuje go w sobie. Możesz także użyć mopa ze ściereczką z mikrofibry.
  • Później do wiaderka wlej wodę i dodaj płyn do mycia naczyń lub mydło kastylijskie. W roztworze maczaj ściereczkę i przecieraj nią listwy. Możesz również detergent wlać do butelki z atomizerem i aplikować go od razu na szmatkę. Nie spryskuj nim najpierw listew, bo możesz zabrudzić ściany. Trudno dostępne miejsca wyczyścisz szczoteczką do zębów lub patyczkiem kosmetycznym.
  • Na koniec wytrzyj listwy do sucha czystą szmatką. To bardzo ważna część całego procesu czyszczenia. Zbyt mocno namoczone listwy mogą łatwo się wypaczyć i uszkodzić.
jak wyczyścić listwy przypodłogowe, fot. Freepik
jak wyczyścić listwy przypodłogowe, fot. Freepik

Czyszczenie listew wiąże się z tym, że trzeba się schylać. Jednak możesz zastosować sprytny trik, który uratuje Cię od klęczenia na kolanach. Weź płaskiego mopa i załóż na niego ściereczkę namoczoną w detergencie. Dzięki temu całą pracę wykonasz na stojąco.

Czym myć listwy drewniane?

Pamiętaj, żeby do czyszczenia listew wykonanych z drewna używać specjalnych środków. Możesz kupić je w sklepie. W przypadku listew lakierowanych dobrze sprawdzą się produkty beztłuszczowe. A listwy olejowane lubią środki natłuszczające.

Kamień nie osadza się na kranie! Wystarczy wetrzeć w niego ten płyn

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także