Listwy przypodłogowe będą jak nowe! Ten sposób daje najlepsze efekty
Dowiedz się, jak wyczyścić listwy przypodłogowe i spraw, że na dłużej zachowały blask oraz ładny wygląd. To wcale nie jest trudne.
01.03.2023 18:41
Podłogę staramy się myć dość regularnie, ale czy czyścisz również listwy przypodłogowe? Ten element jest często zapominany i mało osób dba o niego należycie. A to duży błąd, gdyż czyste listwy sprawią, że podłoga zacznie wyglądać dużo lepiej.
Jak często należy czyścić listwy przypodłogowe?
Wszystko zależy od tego, czy w domu masz zwierzęta. Jeżeli tak, to listwy czyść nawet raz w tygodniu. Natomiast jeśli prowadzisz dość higieniczny tryb życia, to gruntowane czyszczenie listew przeprowadź raz w miesiącu. Wszystko dlatego, że podczas odkurzania zwykle usuwamy też kurz z listew.
Patent na czyszczenie listew przypodłogowych
Cały proces czyszczenia przeprowadź w trzech krokach.
- Najpierw usuń z listew kurz oraz pył. Zrobisz to za pomocą małej szczotki odkurzacza. Do tego zadania dobrze sprawdzi się także miotełka, która nie rozpyla kurzu na boki, a zatrzymuje go w sobie. Możesz także użyć mopa ze ściereczką z mikrofibry.
- Później do wiaderka wlej wodę i dodaj płyn do mycia naczyń lub mydło kastylijskie. W roztworze maczaj ściereczkę i przecieraj nią listwy. Możesz również detergent wlać do butelki z atomizerem i aplikować go od razu na szmatkę. Nie spryskuj nim najpierw listew, bo możesz zabrudzić ściany. Trudno dostępne miejsca wyczyścisz szczoteczką do zębów lub patyczkiem kosmetycznym.
- Na koniec wytrzyj listwy do sucha czystą szmatką. To bardzo ważna część całego procesu czyszczenia. Zbyt mocno namoczone listwy mogą łatwo się wypaczyć i uszkodzić.
Czyszczenie listew wiąże się z tym, że trzeba się schylać. Jednak możesz zastosować sprytny trik, który uratuje Cię od klęczenia na kolanach. Weź płaskiego mopa i załóż na niego ściereczkę namoczoną w detergencie. Dzięki temu całą pracę wykonasz na stojąco.
Czym myć listwy drewniane?
Pamiętaj, żeby do czyszczenia listew wykonanych z drewna używać specjalnych środków. Możesz kupić je w sklepie. W przypadku listew lakierowanych dobrze sprawdzą się produkty beztłuszczowe. A listwy olejowane lubią środki natłuszczające.