PoradyLajfhaki10 cennych porad, dzięki którym nie zachorujesz w trakcie i po podróży samolotem

10 cennych porad, dzięki którym nie zachorujesz w trakcie i po podróży samolotem

10 cennych porad, dzięki którym nie zachorujesz w trakcie i po podróży samolotem
Katarzyna

28.04.2021 10:42, aktual.: 28.04.2021 16:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nawet dla najbardziej wprawionego turysty czy podróżnika lot samolotem może być stresujący. Oprócz tych wszystkich trudności związanych z odprawą, opóźnieniem lotów, krzyczącymi dziećmi i przepychającymi się ludźmi, pojawiają się również problemy ze złym samopoczuciem. Co w takim razie można zrobić aby uniknąć złego samopoczucia po wylądowaniu?

Złe samopoczucie podczas podróży to nie wszystko! Często gdy wysiadamy z samolotu zaczynamy kaszleć i kichać. Od czego to zależy?

Przede wszystkim samolot to zamknięta przestrzeń, w której występuje stała recyrkulacja powietrza, a ze względu na to, że znajdujesz się tak wysoko, poziom wilgotności spada. To powoduje, że wydzielany śluz w gardle i nosie wysycha i niszczy naturalny system obronny. Nasza odporność spada, a ciało staje się bardziej podatne na bakterie.

jetsetpandaz / instagram
jetsetpandaz / instagram

Przeziębienie po podróży samolotem jest dość powszechne, według badań blisko 20% osób, które wysiadają z podniebnego pojazdu skarżą się na złe samopoczucie.

Oto kilka rzeczy, które sprawią, że unikniesz przeziębienia oraz choroby lokomocyjnej.

#1 Często myj ręce

Nawet jeśli nie chcesz korzystać z małej i ciasnej kabiny toaletowej lub łazienek na lotnisku, warto mieć ze sobą żele antybakteryjne, które eliminują blisko 99% zarazków. Myj ręce co najmniej 20 sekund i upewnij się, że dobrze wyczyściłeś przestrzeń między palcami oraz pod paznokciami.

#2 Unikaj rozkładania stolików podczas lotu

jetsetpandaz / instagram
jetsetpandaz / instagram

Wiem, że to kuszące, aby położyć swojego laptopa lub książkę, ale jeśli nie musisz to lepiej nie rozkładaj stolika. To miejsce jest bardzo rzadko czyszczone i znajduje się na nim ogromna ilość zarazków, które mogą wywołać u Ciebie przeziębienie lub grypę żołądkową.

#3 Picie gorącej wody

Ze względu na to, że w samolocie panuje inna wilgotność musisz zadbać o odpowiednie nawodnienie. Najlepszym sposobem jest picie gorącej wody. Podczas gdy chłodna woda jest bardziej orzeźwiająca, gorąca pomoże ci utrzymać drogi oddechowe w stanie nienaruszonym.

#4 Nie korzystaj z poduszek i koców z samolotu

Jeśli chcesz spać w samolocie lepiej weź własną poduszkę i wygodną bluzę. Koce i poduszki nie są prane pomiędzy lotami, dlatego jeśli Twój samolot wykonał już kilka kursów jednego dnia lepiej odpuścić sobie korzystanie z koców i poduszek pełnych zarazków. Więcej na ten temat dowiesz się tutaj.

#5 Miejsce przy oknie

Jeśli masz możliwość wyboru miejsca, miejsce przy oknie jest najlepszym wyborem. Oznacza to, że nie będziesz mieć tak dużego kontaktu z innymi ludźmi, co jest dobre, jeśli chodzi o powstrzymanie zarazków. Z drugiej strony miejsca przy oknie są przeważnie droższe i mają mniej miejsca na nogi.

#6 Używaj wentylacji

Możesz uważać, że włączając wentylacje, dostarczasz sobie więcej powietrza z zarazkami, jednak jest to błędne myślenie. Zamiast tego wentylacja sprawi, że powietrze będzie krążyć szybciej i utrzyma inne bakterie z dala od ciebie.

#7 Nie bój się poprosić o zmianę miejsca

Jeśli zauważysz, że pasażer obok ciągle kicha i kaszle, a w samolocie są dostępne inne miejsca, poproś stewardessę o zmianę miejsca.

#8 Nie jedz potraw jeśli nie są ciepłe

W większości przypadków jedzenie w samolocie nie jest najlepsze (chyba, że podróżujesz którąś z tych linii lotniczych), ale jeśli zdecydujesz się na posiłek podczas lotu, koniecznie sprawdź czy Twoja potrawa jest wystarczająco ciepła. Jeśli nie, istnieje ogromna szansa na to, że zarazki i bakterie z Twojego posiłku nie zostały wyeliminowane.

#9 Wyśpij się

Jeśli jesteś nerwowym pasażerem i stresujesz się przed lotem, najlepsze co możesz zrobić dla siebie i swojego organizmu to odpłynąć w świat Morfeusza. Sen sprawi, że odpoczniesz, nie będziesz się stresować i na pewno nie poczujesz się źle.

#10 Użyj papieru toaletowego podczas otwierania drzwi do łazienki

jetsetpandaz / instagram
jetsetpandaz / instagram

Połowa podróżujących podczas lotu korzysta z toalety. Jeśli chcesz uniknąć tych wszystkich bakterii, najlepiej będzie jeśli podczas wychodzenia chwycisz za kawałek papieru toaletowego i otworzysz drzwi z takim zabezpieczeniem.

A czy Ty znasz jakieś triki, które uchronią Cię przed chorobą po podróży samolotem?
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także