PoradyLusterko wsteczne ma niezwykle przydatną funkcję, o której mało kto wie

Lusterko wsteczne ma niezwykle przydatną funkcję, o której mało kto wie

Lusterko wsteczne tryb nocny, fot. genialne.pl
Lusterko wsteczne tryb nocny, fot. genialne.pl
Manuel
21.02.2023 11:43

Jeśli jesteś typowym kierowcą, to pewnie - tak jak większość z nas - nie miałeś pojęcia, że każde lusterko wsteczne ma coś takiego, jak tryb nocny. Co to właściwie takiego jest, do czego służy i jak to ustawić w samochodzie?

Jak przełączyć lusterko wsteczne w tryb nocny?

Pewnie nieraz siedząc w jakimkolwiek samochodzie zastanawiałeś się, dlaczego prawie zawsze pośrodku, u dołu lusterka wstecznego jest taki charakterystyczny, wystający "język".

Lusterko wsteczne tryb nocny, fot. genialne.pl
Lusterko wsteczne tryb nocny, fot. genialne.pl

Tak, chodzi o to podłużne, prostokątne coś, na czym niektórzy wieszają/oplatają różaniec lub jakiś inny gadżet. Jeśli do tej pory myślałeś, że ów język jest jakimś dziwnym ozdobnikiem, to niestety, ale musimy Cię rozczarować. To jest właśnie przełącznik trybu nocnego w lusterku wstecznym. Jeśli za niego złapiesz, naciśniesz go i przesuniesz w druga stronę, to Twoje lusterko zacznie nieco inaczej odbijać i wyświetlać światło. Mówiąc w pewnym uproszczeniu po prostu przyciemni wszystko, co w lusterku wstecznym będziesz mógł zaobserwować. Być może już w tym momencie jest dla Ciebie oczywiste do czego to może być przydatne. A jeśli nie, to objaśnimy to najprościej jak się da w następnym akapicie.

Lusterko wsteczne tryb nocny, fot. genialne.pl
Lusterko wsteczne tryb nocny, fot. genialne.pl

Po co lusterko wsteczne ma tryb nocny? Do czego on właściwie służy?

Tryb nocny, jak sama nazwa sugeruje, przydaje się przede wszystkim w nocy. I to zwłaszcza na długich męczących trasach. Często zdarza się bowiem, że jadąc w nocy samochodem mogą Cię oślepić światła samochodu jadącego za Tobą, odbijając się bardzo mocno w lusterku wstecznym. Zwłaszcza jeśli nie są do końca dobrze ustawione. Jeśli na dodatek jedziesz już od kilku godzin i jesteś naprawdę zmęczony, to taka "drobnostka" może naprawdę uprzykrzyć Ci życie. A w skrajnych sytuacjach przyczynić się nawet do wypadku. Reflektor samochodu jadącego za Tobą jednak Cię nie porazi, kiedy po prostu przełączysz lusterko wsteczne w tryb nocny, bo odbite światło będzie miało dużo mniejszą siłę. Jednocześnie z racji ciemności panujących wokół, nie będziesz miał problemów z zobaczeniem czegokolwiek w tym lusterku. Jest to więc bardzo wygodna opcja, zwłaszcza w przypadku długich, męczących podróży.

Lusterko wsteczne tryb nocny, fot. freepik
Lusterko wsteczne tryb nocny, fot. freepik

Uwaga: obecnie w niektórych mocno zautomatyzowanych modelach samochodów języczek pod lusterkiem wstecznym zniknął. W takich przypadkach tryb nocny w lusterku wstecznym oczywiście nadal da się uruchomić. Tyle, że robi się to poprzez panel sterujący samochodu, albo odpowiedni przycisk na tablicy rozdzielczej.

Trik złodziei "na monetę". Tak teraz kradną samochody na parkingach

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także