Luty to ostatni dzwonek na rozmnażanie pelargonii! Jak to zrobić, aby się przyjęły?
Lata mijają, a pelargonie to wciąż jedne z najpopularniejszych kwiatków balkonowych. Odznaczają się dużą ilością kolorowych pąków, długim okresem kwitnięcia oraz dość skromnymi wymaganiami pielęgnacyjnymi. Aby cieszyć nimi oczy w ciepłe miesiące, warto je posiać już w zimie! Ten tani sposób na rozmnażanie pelargonii zagwarantuje Ci wysyp kwiatów! Roślina obrodzi, jak nigdy wcześniej!
Jeśli zapewnisz im stały dostęp do słońca i będziesz je regularnie podlewać, obficie ozdobią Twój balkon lub taras nawet do późnej jesieni. Ale - aby tak się stało - najpierw musisz je posadzić. Zrób to już teraz - w lutym!
Kiedy i jak siać pelargonie? Możesz to zrobić nawet w styczniu!
Zaleca się jednak, aby poczekać z tym do lutego. Zanim przystąpisz do rozsiewu, wsyp nasiona do miski i zalej je przegotowaną i ostudzoną wodą. Zostaw je tak na mniej więcej 24 godziny. Przygotuj doniczki o średnicy minimum 10 cm (koniecznie z dziurkami na dnie). Kładź każde nasiono pojedynczo (!) na podłożu i przysypuj je cienką warstwą ziemi.
Do rozsiewu pelargonii używaj gleby specjalnie do tego przeznaczonej - przepuszczalnej i niezbyt żyznej. Dostaniesz taką w sklepach ogrodniczych lub budowlanych.
Doniczki z nasionami przykryj folią (zrób w niej kilka otworów) i ustaw je w jasnym i dość ciepłym miejscu - +20 stopni Celsjusza. Kiedy zobaczysz pierwsze kiełki (zapewne po około 2 tygodniach) – zdejmij folię.
Siewki są bardzo słabe, dopiero zaczynają puszczać korzenie – trzeba więc podlewać je bardzo delikatnie, najlepiej poprzez zraszanie.
Jak rozmnażać pelargonie, aby zawsze się przyjmowały?
Jeśli w ubiegłym sezonie uprawiałeś już pelargonie i zdecydowałeś się na ich przezimowanie, możesz teraz rozmnożyć je poprzez pozyskanie sadzonek. To zaś warto zrobić na przełomie lutego i marca, kiedy jest już więcej słońca, a kwiaty stają się coraz mocniejsze.
Przygotuj bardzo ostry nóż i odetnij górną część pędu ( około 7-10 cm wysokości). Następnie poodrywaj dolne liście i postępuj wedle któregoś z podanych sposobów:
- włóż każdy pęd do wysokiego, szklanego i przeźroczystego naczynia wypełnionego wodą (na przykład szklanki lub słoika). Wymieniaj wodę na świeżą maksymalnie co 2 dni, a już po około 2 tygodniach zobaczysz kształtujący się system korzeniowy. To pora, aby zasadzić młode pelargonie w ziemi.
- przygotuj doniczki w ten sam sposób, co w przypadku siewu z nasion. Zrób w ziemi kilka zagłębień na około 2 lub 3 cm wysokości (tuż przy ściankach) i umieść w nich odcięte pędy. Przysyp je ziemią, aby się ustabilizowały.