Efekty specjalne, które wywracają do góry nogami myślenie o wielkich, filmowych hitach
Tworzenie filmów nie jest prostą sprawą, zwłaszcza, gdy bierzemy na tapetę tematy kosmitów, potworów, dinozaurów czy lotów w kosmos. Dlatego filmowcy stworzyli wiele sztuczek, za pomocą których oszukują swoich widzów.
08.07.2021 12:02
1. Zabawa perspektywą
Jak nagrać wielkiego potwora? Dopasować miasto do jego wielkości. Zabawa perspektywą to jedna z najstarszych sztuczek filmowych, która jest praktykowana do dzisiaj. W dużej mierze wykorzystywały ją japońskie filmy o Godzilli. Tamtejsi filmowcy tworzyli całe makiety miast, a aktor przebrany za potwora demolował je w odpowiedniej kolejności. To ci dopiero zabawa!
Jednym z mistrzów zabawy perspektywą był sam George Lucas. Fenomenalny wyścig znany w Mrocznym Widmie rozpoczyna się na stadionie. Wykorzystano tam odpowiednią makietę
Grant Imahara i Tory Belleci pracują nad pancernikiem Trade Federation, który wystąpił w filmie Gwiezdne wojny, część I: Mroczne widmo, 1999
W filmie zamiast prawdziwego zamku, wystąpiła makieta,Wyspa tajemnic, 2010
Pociąg i samochód w wersji mini, Powrót do przyszłości III, 1990
Improwizowana łódź podwodna na pochyłej platformie, Polowanie na Czerwony Październik, 1990
Konstrukcja, która miała udawać prawdziwe kanały, To, 2017
2. Makijaż ponad komputery
Trylogia Władca Pierścieni Petera Jacksona to nieśmiertelna produkcja, która do dziś cieszy oko. Pomimo upływu lat wciąż podziwiana jest charakteryzacja bohaterów. Duża w tym zasługa tego, że Jackson stawiał na praktyczne efekty, zwłaszcza w kwestii makijażu. Stworzenie idealnych stóp Hobbitów były codzienną udręką aktorów wcielających się w mieszkańców Shire.
Sztuczna szczęka dla Marlona Brando, Ojciec chrzestny, 1972
Danny DeVito charakteryzowany do roli Pingwina, Powrót Batmana, 1992
Transformacja Gary`ego Oldmana, Hannibal, 2001
Przemiana w królową Elżbietę I, Maria, królowa Szkotów, 2019
Angelina Jolie szybko staje się wiedźmą, Czarownica, 2014
Jak zatopić statek?
Titanic to jeden z trzech hitów kinowych, który otrzymał aż 11 Oscarów. Co ciekawe ogrom scen powstało w basenie, co w dużej mierze było związane z komfortem aktorów oraz ich bezpieczeństwem. Jednakże, aby zachować realizm w wielu scenach posługiwano się także makietami bądź odpowiednimi, ruchomymi scenami. Jedną z nich możesz zobaczyć poniżej.
Co ciekawe, aby nagrać scenę otwierającą film (przygotowanie do rejsu) reżyser James Cameron nakazał stworzenie makiety, która oddawała wielkość statku. Późniejsze efekty (np. dym z kominów) dodano w post produkcji.
3. Green screen zamiast charakteryzacji
Green screen to zielone tło, na które nakładany jest obraz stworzony komputerowo. Ten zabieg stał się niezwykle popularną i relatywnie tanią metodą kreowania potrzebnych postaci czy kadrów (zwłaszcza tych fantastycznych).
Strażnicy Galaktyki, 2014
Alicja w krainie czarów, 2010
Gra o tron, 2011-2019
Mulan, 2020
Kosmiczny mecz, 1996
Avengers: Koniec gry, 2019
The Walk. Sięgając chmur, 2015
4. Komputerowe manipulacje
Dzisiejsi filmowcy dość często korzystają z ogromu możliwości jakie dają komputery. Fantastyczne istoty, wielkie statki kosmiczne czy przedziwne potwory są tworzone za ich pośrednictwem.
Te metodę stosuje się także w przypadku wszelkich urazów. Poniżej mamy przykład z Forresta Gumpa, gdzie jeden z bohaterów stracił nogi. Aktor założył specjalne buty, które w postprodukcji zniknęły.
Zew krwi, 2020
The Mandalorian, 2019
Westworld, 2016
Życie Pi, 2012
Rampage: Dzika furia, 2018
Robotyczne dinozaury
Jurassic Park to film z lat 90. XX w., który wywrócił do góry nogami podejście do efektów specjalnych (zwłaszcza do przedstawiania dinozaurów). Zastosowano liczne animatroniczne (nierzeczywiste istoty wprawiane w ruch bezpośrednio przed kamerą) dinozaury. Jednocześnie modele były projektowane w zgodzie z ówczesną wiedzą naukową. Za większość modeli odpowiadał Stan Winston, legendarny charakteryzator, który pracował na planie takich filmów jak Predator czy Terminator.
Niektórzy aktorzy wcielili się w rolę... welociraptorów! Nie tylko byli "ciałami" na które nakładano później cyfrowe dinozaury, ale także odgrywali zachowania prehistorycznych gadów
Lubisz poznawać ciekawostki o swoich ulubionych filmach?