Mają więcej kwiatów niż surfinie i są bardziej odporne na mszyce i choroby!

Mają więcej kwiatów niż surfinie i są bardziej odporne na mszyce i choroby!

Jak uprawiać supertunie fot. Getty images
Jak uprawiać supertunie fot. Getty images
20.03.2023 12:32

Jak uprawiać supertunie, aby stały się ozdobą balkonów i tarasów w tym sezonie? Poznaj te rośliny i przekonaj się, że naprawdę warto je mieć.

Czym są supertunie?

Ta tajemnicza nazwa odnosi się do Supertunii Vista, czyli odmiany petunii kaskadowej. Charakteryzuje się ona przede wszystkim zwisającym pokrojem (pędy mają od 80 do 100 cm), a także dość bogatą gamą kolorystyczną. Możesz wybrać rośliny o kwiatach śnieżnobiałych, fioletowych, jasnoróżowych, burgundowych, fuksjowych, a także białych z różowymi środkami.

jak uprawiać supertunie, fot. Freepik
jak uprawiać supertunie, fot. Freepik

Jakie zalety mają supertunie?

W porównaniu z petuniami, supertunie są bardziej odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne (krzywdy nie wyrządzą im nagłe zmiany pogody czy nawet lekkie przymrozki). Kwitną od maja do listopada i nie groźne są im ulewne deszcze, a także upały. Co więcej nie atakują je choroby czy szkodniki, a ich uprawa nie nastręcza dużo problemów. Ich dużym plusem jest także to, że po przekwitnięciu, ich kwiaty same usychają, a później opadają. Nie zawiązują nasion. Dlatego nie będziesz musiał sam obrywać suchych pąków.

Jak uprawiać supertunie?

Musisz wiedzieć, że uprawa tych roślin nie jest trudna, dlatego poradzą sobie z nią nawet początkujący ogrodnicy.

Stanowisko

Najlepsze będzie nasłonecznione stanowisko. Duża ilość światła sprawi, że roślina będzie kwitła dłużej oraz intensywniej. W lekko zacienionym miejscu również sobie poradzi, ale wówczas kwiaty nie będą tak imponujące i mocno wybarwione. Podczas wyjątkowo silnych upałów warto zapewnić roślinom trochę cienia. Ważne jest też to, żeby sadzonki przez co najmniej 6 godzin dziennie miały dopływ światła słonecznego.

Gleba

Supertuniom zapewnij ziemię próchniczą, przepuszczalną oraz żyzną. Odczyn powinien być lekko kwaśny lub obojętny. Możesz spokojnie kupić w sklepie ogrodniczym mieszankę przeznaczoną dla roślin kwitnących.

jak uprawiać supertunie, fot. Freepik
jak uprawiać supertunie, fot. Freepik

Podlewanie

Jeżeli supertunie postawisz w pełnym słońcu, to powinieneś podlewać je codziennie. Jest ona niezbędna do prawidłowego rozwoju oraz ładnego wyglądu kwiatów.

Nawożenie

Rośliny lubią dokarmianie. Kup nawóz, który będzie bogaty w żelazo, potas, azot, a także fosfor. Te pierwiastki są niezbędne do rozwoju kwiatów. Dzięki nim supertunie kwitną tak obficie. Nawóz stosuj nawet raz w tygodniu.

Czym podlewać rośliny doniczkowe, żeby pięknie rosły? Są naturalne nawozy, które zrobisz w domu

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także