PoradyLajfhakiMała dziurka w kłódce ma ukrytą funkcję. Jest ważna zwłaszcza zimą!

Mała dziurka w kłódce ma ukrytą funkcję. Jest ważna zwłaszcza zimą!

Nawet tak pozorny przedmiot, jak zwykła mała kłódka, może kryć tajemne funkcje! Wiele osób używa jej na co dzień, a nie zdaje sobie sprawy z tego, że jej mały detal, którego nie zauważają, może ich uchronić przed kłopotami! Dlaczego w kłódce jest dziurka i czemu służy? Jest ogromną pomocą i powinieneś zacząć z niej korzystać, aby poprawnie pielęgnować zabezpieczenie!

Dlaczego w kłódce jest dziurka? Fot. Genialne
Dlaczego w kłódce jest dziurka? Fot. Genialne

Zakładamy kłódki w miejscach, do których nie chcemy, by dostał się nikt inny oprócz nas lub po prostu ktoś niepożądany. Zabezpieczamy w ten sposób prywatne ogródki, działki, piwnice, ale też skrzynie, szafki i inne ważne dla nas przedmioty. Kłódka została wynaleziona już w średniowieczu, jednak z biegiem czasu doczekaliśmy się jej przeróżnych modyfikacji. Wykonywana jest z coraz bardziej odpornych na zniszczenie materiałów, ma różne wielkości i kolory, można ją otworzyć na różne sposoby (nie tylko kluczykiem). Każda z nich ma jednak na spodzie malutki otwór – po co?

Dlaczego w kłódce jest dziurka? Fot. Genialne
Dlaczego w kłódce jest dziurka? Fot. Genialne

Do czego służy dziurka w kłódce?

To żaden przypadek, ani błąd w produkcji – została tam umieszczona celowo! Pełni bardzo ważną rolę, ponieważ dzięki niej mamy większą pewność co do jakości i skuteczności kłódki. Ten mały otwór zaprojektowano po to, aby odprowadzał wodę, co zapobiega korozji całego zabezpieczenia. To sprawdza się szczególnie, kiedy używamy kłódki na zewnątrz, gdzie narażona jest na wszelkie opady atmosferyczne i dużą wilgoć.

Obraz

Co by się stało, gdyby jej nie było?

Taka mała dziurka w kłódce, a jeśli by jej nie było, rdza uniemożliwiałaby otwarcie zamka, co byłoby mocno problematyczne. Dzięki temu, że jest, gromadząca się tam woda ma ujście, ale to nie wszystko! Otwór ten służy również do wprowadzania oleju, co należy robić systematycznie, aby mechanizm działał poprawnie!

Jeśli o tym zapomnimy, będziemy mieli nie lada problem! Kłódka zardzewieje i wtedy trzeba będzie szukać pomocy w specjalnych smarach i olejach silnikowych, które nie zawsze są skuteczne! W najgorszym przypadku konieczne będzie całkowite zniszczenie zabezpieczenia, czego – jak wiadomo – lepiej uniknąć.

Zobacz też, jak sprawdzić rok produkcji opony!