PoradyNie masz oświetlonego numeru domu? Możesz dostać mandat!

Nie masz oświetlonego numeru domu? Możesz dostać mandat!

Nie masz oświetlonego numeru domu? Możesz dostać mandat!
28.12.2019 10:22, aktualizacja: 28.12.2019 19:38

Posiadanie tabliczki z numerem domu to obowiązek, który reguluje Prawo geodezyjne i kartograficzne. Co w takim razie powinniśmy o tym obowiązku wiedzieć i jak uniknąć wykroczeń z tym związanych.

Tabliczka adresowa

Każdy, kto kiedyś szukał jakiejś posesji, wie doskonale, że tabliczki z numerem domu to spore ułatwienie. Zwłaszcza dla listonoszy i kurierów. Ale nie tylko. W przypadku wezwania pogotowia, straży, czy policji, może nam to uratować nawet życie. Każdy więc, dla własnego dobra, powinien zadbać o swoją tabliczkę adresową.

freepik.com
freepik.com

Prawo a tabliczki adresowe

Nieznajomość prawa nie zwalnia nas z jego przestrzegania, a okazuje się, że samo posiadanie tabliczki z numerem domu to jeszcze nie wszystko.

Zgodnie art. 47b ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne, właściciele nieruchomości zabudowanych lub inne podmioty uwidocznione w ewidencji gruntów i budynków, które takimi nieruchomościami władają, mają obowiązek umieszczenia w widocznym miejscu na ścianie frontowej budynku tabliczki z numerem porządkowym w terminie 30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o ustaleniu tego numeru.

Co powinna zawierać tabliczka adresowa

Ustęp 2 tej ustawy mówi, że na tabliczce oprócz numeru porządkowego zamieszcza się również nazwę ulicy lub placu, a w miejscowościach bez ulic lub placów albo posiadających ulice lub place bez nazw - nazwę miejscowości.

Tabliczki adresowe na ogrodzeniu - kogo obowiązują?

W przypadku większych posiadłości, gdy budynek położony jest w głębi ogrodzonej nieruchomości, tabliczkę z numerem porządkowym umieszcza się również na ogrodzeniu. Tak jest zapisane w ustępie 4 ustawy. Więc w przypadku domu położonego w głębi ogrodu oddalonego np. 10 metrów od ogrodzenia, tabliczka musi być zawieszona również na płocie.

allegro
allegro

Tabliczka adresowa musi być widoczna i czytelna

Jeśli już wiemy, gdzie ta tabliczka powinna znajdować się na naszej posesji i co powinna zawierać, to pytanie, czy grożą nam kary grzywny pomimo jej posiadania?

Kary grzywny są zdefiniowane w Kodeksie Wykroczeń. I wynika z niego, że samo zawieszenie tabliczki zgodnie z wymogami ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne to jeszcze nie wszystko.

Tabliczki z numerem posesji powinny być widoczne nawet w nocy i przede wszystkim czytelne! Zamazane, zabrudzone, czy ukryte tabliczki przez bluszcze czy inne rośliny nie spełniają wymogów art. 64 Kodeksu Wykroczeń.

Oświetlenie nr domu - obowiązek?

Również jeżeli na ulicy, czy drodze, przy której znajduje się posesja, brak oświetlenia albo nie wystarcza ono, aby numer naszego domu był widoczny, należy wtedy zadbać o oświetlenie naszej tabliczki. Brak spełnienia tego obowiązku może kosztować nas 250 zł. Mówi o tym Kodeks Wykroczeń paragraf 2 art. 64.

allegro
allegro

Kodeks Wykroczeń

Art. 64. § 1. Kto, będąc właścicielem, administratorem, dozorcą lub użytkownikiem nieruchomości, nie dopełnia obowiązku umieszczenia w odpowiednim miejscu albo utrzymania w należytym stanie tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości, nazwą ulicy lub placu albo miejscowości, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto nie dopełnia obowiązku oświetlenia tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także