PoradyLajfhakiTen jeden domowy produkt z powodzeniem zastąpi maść ogrodniczą!

Ten jeden domowy produkt z powodzeniem zastąpi maść ogrodniczą!

W trakcie porządkowania ogrodu przycinamy drzewa i krzewy. W wyniku tego na pozostawionych pieńkach i gałązkach zostają "rany", czyli uszkodzenia powstałe na skutek cięcia. Maść ogrodnicza - oto, czego potrzebujesz do ich ochrony. Dziś opowiemy, jak zrobić ją samemu domowym sposobem. Jej zastosowanie świetnie zabezpieczy rośliny.

Maść ogrodnicza. Fot. Gettyimages
Maść ogrodnicza. Fot. Gettyimages

Co to jest maść ogrodnicza?

Maść ogrodnicza to specyfik, który ma wiele korzystnych właściwości. Przede wszystkim zabezpiecza rany i uszkodzenia na ciętych drzewach i krzewach, ale też izoluje pęknięcia powstałe na gałęziach i w korze. Ma działanie antygrzybicze i zapobiega zakażeniu roślin przez inne czynniki chorobotwórcze. Regularne stosowanie tej maści przyspiesza gojenie się ran (po cięciu czy szczepieniu). Jest to obowiązkowy preparat, który powinien znaleźć się w wyposażeniu każdego ogrodnika.

Z czego składa się maść ogrodnicza?

Maści ogrodnicze dostępne w sklepach dzielą się na dwa rodzaje. Jedne zawierają substancje czynne, które mają działanie grzybobójcze, a drugie są połączeniem składników pochodzenia naturalnego. Te drugie to najczęściej mieszanki kalafonii, czyli bardzo miękkiej żywicy, wosku oraz rozpuszczalników. Dodatkowo mogą zawierać też inne substancje chemiczne w domieszce (jak tiofant metylowy lub karbendazym), które wykazują działanie przeciwgrzybicze.

Hands of gardener in orange gloves are trimming the overgrown green shrub using hedge shears on sunny backyard. Worker landscaping garden. Unknown gardener is clipping hedge in spring. Close up
Hands of gardener in orange gloves are trimming the overgrown green shrub using hedge shears on sunny backyard. Worker landscaping garden. Unknown gardener is clipping hedge in spring. Close up

Kiedy ją stosować?

Każdy ogrodnik, który ma w swoim ogrodzie drzewka i krzewy, powinien dysponować maścią ogrodniczą. To uniwersalnamikstura, która sprawdza się zawsze wtedy, kiedy stan roślin z jakiegoś powodu jest zaburzony. Zastosuj ją:

  • po cięciu roślin (wymieszaną miksturę nakłada się nie tylko bezpośrednio na ranę, ale też na szerokość 2 cm wokół jej brzegów - najlepiej pędzelkiem);
  • przy szczepieniu drzew (przygotowane miejsce owija się opaskami lub folią, a później dokładnie nakłada maść);
  • gdy wystąpią urazy (ten środek świetnie sprawdzi się, jeśli dojdzie do pęknięcia kory w trakcie mrozów, uszkodzenia mechanicznego czy zniszczeń wywołanych przez zwierzęta).

Pamiętaj! Maść ogrodniczą powinieneś stosować od razu po zabiegu cięcia lub po zauważeniu urazu. Tylko wtedy będziesz pewny, że do rany nie dostaną się ani bakterie, ani wilgoć. Specyfik wysycha około godziny.

Należy uważać, aby nie stosować maści podczas złej pogody. Duża wilgoć spowoduje, że środek nie zaschnie wystarczająco dobrze, przez co nie spełni swojej funkcji. Co więcej, możesz używać go przez cały rok, ale lepiej powstrzymać się przed jej aplikowaniem w trakcie mrozów.

Pruning trees to limit growth before the summer season and smearing the wound with a special compound
Pruning trees to limit growth before the summer season and smearing the wound with a special compound

Jak zrobić maść ogrodniczą?

Do zabezpieczenia swoich drzew i krzewów możesz kupić gotową maść ogrodniczą lub zrobić ją samodzielnie. Jest to bardzo proste i tanie rozwiązanie, które wymaga użycia zaledwie dwóch składników.

To Ty decydujesz, ile środku grzybobójczego ma w sobie zawierać maść. Masz ogromny wpływ na jej skuteczność.

Zmieszaj 1 litr farby emulsyjnej z 20 ml środka grzybobójczego Topsin M 500 SC. Zamiennie możesz użyć Miedzianu 50 WP. Połącz składniki bardzo dokładnie. Stworzysz 2% roztwór.

Zrób maść ogrodniczą domowym sposobem

Jesteśmy sympatykami szybkich i prostych rozwiązań, a zwłaszcza sprawdzonych, domowych trików. Niedawno odkryliśmy ciekawy patent. Zastanawiasz się, z czego jeszcze może składać się maść ogrodnicza zrobiona w domu? Jest banalna w przygotowaniu i wymaga tylko jednego składnika, a jest nim wosk ze świecy.

Wystarczy, że przed cięciem krzewów i drzew odpowiednio go przygotujesz. W tym celu zapal podgrzewacze lub świece i pozwól im się rozpuścić, podczas kiedy Ty będziesz wykonywać prace ogrodnicze. Następnie zalej rany na roślinach gorącym i płynnym woskiem, po czym rozprowadź go delikatnie. Możesz posługiwać się pędzelkiem, co znacznie ułatwi Ci pracę. Następnie nałożony wosk samoistnie zaschnie, stając się genialnym zabezpieczeniem.

I gotowe. Twoje rośliny będą należycie chronione.

Już nigdy nie kupisz octu jabłkowego w sklepie! Zobacz ten tani i prosty przepis!