PoradyMechanik zdradził co zrobić, gdy płyn do spryskiwaczy zaczyna zamarzać. Nie ignoruj tego

Mechanik zdradził co zrobić, gdy płyn do spryskiwaczy zaczyna zamarzać. Nie ignoruj tego

Mechanik zdradził co zrobić, gdy płyn do spryskiwaczy zaczyna zamarzać. Nie ignoruj tego
Manuel
21.01.2023 16:02

Pogoda jest obecnie bardzo zmienna i nie wykluczone, że jeszcze wrócą silne mrozy. Co zrobić, gdy zamarznie płyn do spryskiwaczy? Dzisiaj podpowiemy Ci, jak sobie poradzić z taką sytuacją.

Co zrobić, gdy zamarznie płyn do spryskiwaczy?

Jeśli płyn do spryskiwaczy przedniej szyby jest zamarznięty lub zamarzł w czasie zimy, ważne jest, aby sprawdzić integralność układu spryskiwacza przedniej szyby, aby upewnić się, że działa on prawidłowo. Tak jak zamrożenie pełnej butelki z wodą może spowodować pęknięcie tej butelki, tak zamarznięcie układu spryskiwacza przedniej szyby może spowodować pęknięcie zbiornika płynu, uszkodzenie pompy, rozcięcie przewodów lub uszkodzenie dysz. Te uszkodzone komponenty mogą uniemożliwić prawidłowe działanie systemu i mogą spowodować również inne problemy.

Zacznij od sprawdzenia zbiornika płynu do spryskiwaczy przedniej szyby pod kątem pęknięć lub wycieków. Czasami najłatwiejszym sposobem na to jest powolne dolewanie nowego płynu do spryskiwaczy i sprawdzanie, czy nie kapie. Jeśli zbiornik płynu do spryskiwaczy przedniej szyby znajduje się w miejscu, w którym trudno jest sprawdzić szczelność, przynajmniej upewnij się, że istnieje wolna droga do podłoża, sprawdzając, czy pod zbiornikiem nie ma plastikowej osłony, aby można było szybko wykryć wycieki.

Co jeśli jest wyciek? A co jeśli go nie ma?

Jeśli znajdziesz wyciek, jedyną opcją jest wymiana zbiornika płynu do spryskiwaczy. Jeśli zbiornik zostanie napełniony do końca bez żadnych wycieków, możesz przejść do kontroli reszty układu. Najłatwiej to zrobić z partnerem. Poproś pomocnika, aby wskoczył na siedzenie kierowcy i przekręcił kluczyk do pozycji „odpalony” bez uruchamiania samochodu. Następnie niech włącza spryskiwacze przedniej szyby w krótkich seriach. Umożliwi to nasłuchiwanie pracy pompy płynu do spryskiwaczy przedniej szyby. W większości przypadków, jeśli pompa płynu do spryskiwaczy przedniej szyby zamarzła, uszkodzenia będą katastrofalne. Jeśli więc silnik pompy nadal działa, najprawdopodobniej pompa działa prawidłowo. Podobnie, jeśli pompa spryskiwacza przedniej szyby nie działa, jedyną opcją jest jej wymiana.

jak użyć skrobaczki, fot. freepik
jak użyć skrobaczki, fot. freepik

Sprawdzamy przewody doprowadzające płyn do spryskiwaczy

Na koniec możesz sprawdzić przewody doprowadzające płyn do spryskiwaczy z pompy do dysz wylotowych na masce lub wycieraczkach. Wiele z tych linii można ukryć pod błotnikami lub innym wyposażeniem. A nawet jeśli często można je znaleźć, pęknięcia lub dziury mogą ukryć się w gumie. Najlepszą więc metodą wykrycia wycieku może być po prostu włączenie pompy płynu do spryskiwaczy na dłuższy czas i obserwowanie czy zachodzi gdzieś kapanie. Poproś partnera o włączenie spryskiwacza przedniej szyby na 15-30 sekund i obserwowanie okolic zbiornika, komory silnika i okolic wycieraczek. Dysze powinny równomiernie rozpylać płyn do spryskiwaczy na przedniej szybie w obszarach, które pokrywają wycieraczki. Jeśli znajdziesz nieszczelny odcinek węża, po prostu wytnij uszkodzony odcinek i zastąp go wężem o takim samym rozmiarze. Przewody i złącza płynu do spryskiwaczy są łatwo dostępne w lokalnych sklepach z częściami samochodowymi.

Po przywróceniu normalnego działania układu płynu do spryskiwaczy przedniej szyby, użyj koncentratu zimowego płynu do spryskiwaczy, aby uzupełnić zbiornik. Jest on zwykle przewidziany do bardzo niskich temperatur i powinien sprawić, że wszystko zacznie działać poprawnie.

Jeśli zobaczysz butelkę w kole samochodu, natychmiast dzwoń na policję!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także