10 miejsc w domu, które wystarczy sprzątać raz w roku. Lepiej o nich nie zapominać!
Chociaż na Twojej liście porządków może znajdować się wiele rzeczy, prawdopodobnie nie masz akurat tych miejsc na liście bardzo pilnych rzeczy. Więc odkładasz je i masz wyrzuty sumienia, że jeszcze ich nie posprzątałaś. Na szczęście niektóre miejsca wymagają sprzątania tylko raz w roku. Zobacz więc, które rzeczy spokojnie możesz posprzątać przy najbliższej okazji i mieć spokój na rok!
#1 Firany, zasłony i rolety
Mimo że wiszą one pionowo, firany, zasłony i rolety przyciągają unoszące się w powietrzu cząsteczki kurzu i zapachu, więc należy je czyścić raz w roku. Firany w kuchni mogą mieć tłuste plamy, a te w łazience często wychwytują krople lakieru do włosów i innych kosmetyków.
Po zdjęciu zasłon, czy firan, sprawdź instrukcje dotyczące prania. To także dobry czas na wycieranie kurzu i inne porządki przy oknach. Większość zasłon z podszewką trzeba będzie czyścić chemicznie, aby usunąć wszelkie plamy lub silne zapachy. Jeśli są tylko zakurzone, wrzuć je do suszarki do ubrań w cyklu "Tylko powietrze", aby je odświeżyć. Po ponownym zawieszeniu zasłon, czy firan użyj parownika do ubrań, aby usunąć wszelkie zmarszczki.
Większość zasłon i firan można prać w pralce zgodnie z instrukcjami na metce. Unikaj nadmiernie wysokich temperatur w suszarce i wyciągaj je lekko wilgotne, co ułatwi prasowanie lub pozwoli od razu powiesić je z powrotem.
Aby usunąć kurz ze stałych rolet, po prostu użyj nasadki tapicerskiej przy swoim odkurzaczu i odkurz wszystkie elementy i powierzchnie. Możesz również użyć szmatki lub ściereczki z mikrofibry, aby zetrzeć każdą stronę rolety.
Niestety żaluzje, ze względu na ich poziome listwy, muszą być odkurzane częściej, co najmniej raz w miesiącu.
#2 Rynny domowe
Zatkane rynny mogą powodować uszkodzenie przez dostanie się wilgoci na strychy, dachy, a nawet pomieszczeń wewnętrznych. Najlepszym czasem na oczyszczenie rynien jest późna jesień, kiedy wszystkie liście już opadną. Niestety, jeśli masz dużo drzew iglastych, mają one tendencję do zrzucania igieł przez cały rok i być może będziesz musiał częściej czyścić rynny lub instalować osłony rynnowe, które odbijają zanieczyszczenia.
Jeśli robisz to sam, użyj stabilnej drabiny i pomocnika, aby ją utrzymać. Lub po prostu zadzwoń do firmy usługowej, aby zajęli się tym profesjonaliści.
#3 Kominek i komin
Po zimie nadszedł czas na dokładne czyszczenie kominków, zwłaszcza kominków gazowych. Jeśli masz pewność, że żar jest zimny w kominkach opalanych drewnem, użyj odkurzacza przemysłowego, aby usunąć popiół. Wnętrze kominka, ruszt i inne narzędzia kominkowe należy wytrzeć roztworem destylowanego białego octu i wody, aby usunąć zapach dymu.
To także idealny czas, aby umówić się na spotkanie z kominiarzem w celu usunięcia sadzy z komina i sprawdzenia, czy wszystko jest ok.
#4 Meble ogrodowe
Meble ogrodowe wystarczy dokładnie wyczyścić tylko raz w roku, jeśli plamy z poduszek i same poduszki były regularnie czyszczone i odświeżane. Najlepszy czas na ogólne czyszczenie tych mebli to wczesna wiosna, kiedy wyjmiesz je na zewnątrz na nowy sezon letni.
Rattanowe, plastikowe i drewniane ramy można czyścić, przecierając je roztworem dwóch łyżeczek płynu do naczyń i dwóch filiżanek ciepłej wody. Użyj szczoteczki do wszelkich trudnych do usunięcia plam. Na koniec spłucz strumieniem wody z węża. Wybierz słoneczny dzień, a meble szybko wyschną.
Odkurz tkaniny i usuń wszelkie plamy. Nie zapomnij zwrócić uwagi na parasol ogrodowy, aby był gotowy na ciepłe dni.
#5 Dywan i meble tapicerowane
Zanim domownicy zaczną spędzać więcej czasu w domu po kończącym się lecie, dobrze jest wtedy zająć się czyszczeniem dywanów i mebli tapicerskich w celu usunięcia z nich brudu, pyłków i sierści zwierząt domowych.
Możesz to zrobić samodzielnie, wynajmując maszynę do czyszczenia lub zadzwonić do profesjonalnej firmy. Jeśli zdecydujesz się samodzielnie poradzić sobie z tym czyszczeniem, wybierz dzień, w którym nie ma dużego ruchu w domu i pamiętaj o wstępnym usunięciu plam przed czyszczeniem. Zsuń meble z dywanu lub umieść kwadraty z tworzywa sztucznego (pokrywki pojemników do przechowywania żywności działają świetnie) pod nogami, aby zapobiec ich poplamieniu.
W przypadku tapicerki przetestuj roztwory czyszczące w ukrytym miejscu, aby upewnić się, że nie odbarwiają tkaniny. Zachowaj szczególną ostrożność, aby nie przemoczyć tapicerki roztworem czyszczącym. Nadmierna wilgoć może powodować rozwój pleśni na meblach tapicerowanych i w wypełnieniach poduszek.
#6 Materac
Materace uległy znacznemu udoskonaleniu przez lata, ale nadal wymagają trochę uwagi. Przynajmniej raz w roku należy je dokładnie wyczyścić i sprawdzić.
Nawet jeśli używasz pokrowców na materac, to materace i tak zbierają kurz, roztocza i pyłki. Zdejmij pokrowiec i wypierz ją w gorącej wodzie. Aby wyczyścić materac, odkurz dobrze wierzch i boki i nie zapomnij o sprężynach kieszonkowych, jeśli je masz. Sprawdź materac pod kątem wszelkich plam i jeśli jest potrzeba, użyj mieszanki płynu do naczyń i wody. Miękką szczoteczką wyszoruj plamę, starając się jej nie rozmazać. Potem delikatnie przetrzyj poplamione miejsce ściereczką zamoczoną w czystej wodzie, a następnie pozwól mu dokładnie wyschnąć. Aby przyspieszyć suszenie, użyj suszarki do włosów ustawionej na niskim poziomie, ale unikaj nadmiernego ciepła.
Możesz przewrócić materac lub przynajmniej obrócić go, aby zużywał się równomiernie.
#7 Szafki kuchenne, szuflady i spiżarnia
Początek listopada to świetny czas na czyszczenie szafek kuchennych, szuflad i spiżarni z jedzeniem, aby przygotować je na następny sezon. Całkowicie je opróżnij półki i wyłóż świeżym papierem półkowym.
Obejrzyj każdy przedmiot, zanim go odłożysz z powrotem. To świetny czas, aby pozbyć się nietrafionych rzeczy, przedmiotów, których nigdy nie używasz oraz innych dziwnych sprzętów, które trafiły do kuchni. Jest to szczególnie ważne w przypadku „szuflady śmieci”, która wydaje się gromadzić wszystko.
Kiedy masz do czynienia ze spiżarnią, dokładnie sprawdź, czy nie masz w niej inwazji owadów, takich jak karaluchy. Wyrzuć wszystko, co wygląda podejrzanie i jest przeterminowane. Zrób spis podstawowych potrzebnych zapasów i uzupełnij je w świeżo posprzątanej spiżarni.
#8 Pralka
Nawet jak działa bez zarzutu, dobrze jej poświęcić trochę uwagi raz w roku. Przede wszystkim sprawdź filtr. Wpadają tam często różne rzeczy z prania, jak monety, czy chusteczki, co sprzyja rozwojowi pleśni i zarazków.
Wyczyść szufladę na proszek i płyn. Jeżeli można go wyjąć, użyj do mycia go starej szczoteczki do zębów. Sprawdź tez czystość uszczelki bębna, chociaż ta czynność powinna być wykonana po każdym albo po kilku praniach.
Jeżeli chodzi o sam bęben, to najlepiej wyczyścić go tabletkami do zmywarki. Wystarczy włączyć pustą pralkę na program z temperaturą co najmniej 60 stopni z 2 tabletkami do zmywarki w środku. Zapach stęchlizny natomiast nie będzie się utrzymywał, gdy po każdym użyciu pralki zostawisz uchylone drzwiczki. Cyrkulacja powietrza zrobi swoje!
#9 Garaż, piwnica i poddasze
Nikt nie spodziewa się, że Twój garaż, piwnica lub strych będą bez skazy, ale porządne sprzątanie raz w roku jest ważne. Będziesz mógł usunąć kurz i pajęczyny, sprawdzić problemy z wilgocią i owadami oraz przejrzeć wszystko, co się tam nagromadziło.
Czas być bezwzględnym, powyrzucać zepsute przedmioty i przekazać komuś wszystkie rzeczy, których nie używałeś w poprzednim roku.
#10 Dokumenty i papiery
W ciągu każdego roku zbiera się ogromna ilość papierów. Jeśli nie byłeś tak zorganizowany, jak planowałeś w poprzednim roku, styczeń to świetny czas na uporządkowanie zarówno dokumentów papierowych, jak i elektronicznych. Użyj segregatorów do papierowych, a odpowiednie foldery w swoim komputerze do elektronicznych dokumentów.
Odrzucając i niszcząc niepotrzebne dokumenty, będziesz przygotowany na następny rok.