PoradyLajfhaki10 mało znanych miejsc, w których parkowanie jest zakazane. Grożą wysokim mandatem i blokadą!

10 mało znanych miejsc, w których parkowanie jest zakazane. Grożą wysokim mandatem i blokadą!

10 mało znanych miejsc, w których parkowanie jest zakazane. Grożą wysokim mandatem i blokadą!
28.11.2019 09:01

Są miejsca, w których za parkowanie możemy zapłacić bardzo wysokie mandaty. Na przykład mandat 1000 zł za parkowanie na trawniku. Innym, wydawałoby się idealnym miejscem do parkowania, zwłaszcza w dużych miastach, są miejsca pod wiaduktami, ale tu też obowiązuje zakaz.

freepik.com
freepik.com

Oto miejsca z zakazem parkowania, na których najwięcej kierowców dostaje mandaty:

Poznajmy więc miejsca, w których zakaz parkowania obowiązuje, pomimo że nie widnieją tam znaki zakazu postoju, czy zatrzymywania się.

#1 Przejścia dla pieszych

Zakaz parkowania obowiązuje do 10 metrów przed i za przejściem dla pieszych na drodze dwukierunkowej. W przypadku drogi jednokierunkowej możemy parkować już bezpośrednio za przejściem. Takie same przepisy obowiązują też przy przejazdach dla rowerzystów.

unsplash.com
unsplash.com

#2 Przystanki autobusowe

Nie wolno parkować w odległości 15 metrów od słupka oznaczającego przystanek. Jeżeli przystanek jest z zatoką, zakaz obowiązuje na całej długości zatoki.

commons.wikimedia.org
commons.wikimedia.org

#3 krzyżowania, przejazdy kolejowe lub tramwajowe

10 metrów, do takiej odległości obowiązuje nas w tym przypadku zakaz zatrzymywania się i postoju.

#4 Trawniki

Niszczenie zieleni jest zabronione, stąd ogólny zakaz parkowania. Pamiętajmy, że możemy otrzymać mandat 1000 zł za parkowanie na trawniku.

unsplash.com
unsplash.com

#5 Postój na wysepce

Czyli postój na tzw. powierzchni wyłączonej, nazywanej też potocznie martwym polem. To równoległe linie położone na drodze ukośnie do pasa ruchu. Obowiązuje nas zakaz wjeżdżania na takie miejsca.

#6 Parkowanie pod prąd

Zakaz ten nie obowiązuje w terenie zabudowanym na drodze jedno- lub dwukierunkowej o małym natężeniu ruchu.

unsplash.com
unsplash.com

#7 Miejsca pod wiaduktem

Zakaz parkowania i zatrzymywania się obowiązuje na pasach między jezdniami oraz na powierzchniach wyłączonych, stąd też zakaz parkowania pod wiaduktami.

pexels.com
pexels.com

#8 Przy linii krawędziowej

Linia ciągła zabrania zatrzymywania się przy niej, czy na poboczu. Jedynie linia przerywana pozwala nam zjechać na pobocze.

unsplash.com
unsplash.com

#9 Chodnik

Możemy parkować na chodniku, jeżeli nie ma znaków zakazujących postoju na nim, ale pod warunkiem, że zostawimy pieszym pas o szerokości minimum 1,5 m, a DMC naszego pojazdu nie przekracza 2,5 t.

pexels.com
pexels.com

#10 Martwe pola na ulicy

Martwe pole to część jezdni wyłączona z ruchu drogowego, często oznaczona za pomocą białych pasów. Parkowanie na niej grozi mandatem, a nawet blokadą na kole! Według przepisów nie wolno tam parkować i zatrzymywać pojazdu.

Obraz

W każdym przypadku należy pamiętać o bezpieczeństwie innych użytkowników ruchu drogowego. Zadbajmy, aby nasz pojazd był dobrze widoczny i nie stanowił zagrożenia dla innych kierowców.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także