PoradyLajfhakiMieszam 2 składniki, pryskam gniazdo i szybko uciekam. Rozjuszone osy odlatują hen!

Mieszam 2 składniki, pryskam gniazdo i szybko uciekam. Rozjuszone osy odlatują hen!

Domowy spray na osy, fot. Freepik
Domowy spray na osy, fot. Freepik

01.09.2023 15:36

Chcesz przygotować domowy spray na osy, który je odstraszy, ale tym samym nie zrobi krzywdy? Ta mieszanka jest łatwa w przygotowaniu, bezpieczna dla człowieka, a także humanitarna względem os. Jesteś ciekawy jak ją przygotować?

Osy to jadowite owady, których użądlenie jest niezwykle bolesne, lecz nie niebezpieczne. Jad osy powoduje mnie reakcji alergicznych niż pszczeli. Jeśli któryś z tych owadów cię zaatakuje, pamiętaj, że robi to w imię obrony terytorium, na którym nikt nie jest mile widziany. A jak się zachować, jeśli osa przelatuje obok? Nie musisz machać rękami — to sprawi, że poczuje się zagrożona, a przez to może cię użądlić. Jeżeli w okolicy swojego domu zauważysz gniazdo, możesz je przegonić, używając domowego środka.

Domowy spray na osy z kilku produktów

Osy są szczególnie wrażliwe na dwa zapachy: podgrzewanego octu i olejku goździkowego. Równie drażliwe są olejki z cytrusów, bazylia, czosnek czy olej z drzewa herbacianego. Jeżeli nie chcesz, by owady siadały na meblach ogrodowych, musisz je natrzeć którymś z powyższych produktów Jeśli natomiast widzisz niewielkie gniazdo, możesz je popryskać domowym sprayem odstraszającym. Wystarczy zmieszać szklankę octu z kilkunastoma kroplami olejku goździkowego, a następnie przelać mieszankę do butelki z rozpylaczem. Do gniazda należy podejść na tyle blisko, by oprysk był w stanie dosięgnąć legowiska os. Warto zabezpieczyć skórę ubraniami, by żadna z os nie mogła nas użądlić. Po spryskaniu trzeba uciec na dużą odległość, gdyż owady będą bardzo rozwścieczone i wylecą całą hordą z gniazda. Niemiły zapach powinien je skutecznie odstraszyć z twojej posesji.

Domowy spray na osy z octu i olejku, fot. Freepik
Domowy spray na osy z octu i olejku, fot. Freepik

Co przyciąga osy?

Przyjęło się, że te owady lubią jedynie słodkie owoce, soki i kwiaty, lecz mało kto wie, że żerują również na mięsie, z którego wyrywają włókna i karmią nim swoje larwy. Jeśli spędzasz czas na polu, nie pij wprost z ciemnych butelek, bo często pływają w nich utopione owady, które zostały zwabione zapachem. Połknięcie może skończyć się użądleniem wewnątrz gardła, a to wizytą w szpitalu i poważnym zagrożeniem życia.

Domowy spray na osy z octu i olejku, fot. Freepik
Domowy spray na osy z octu i olejku, fot. Freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także