Mleko, cebula i nawet piwo są świetne dla roślin, ale nie wszystkich! Uważaj, jak je stosujesz
Rośliny doniczkowe, czy nasze ogródki działkowe często są dla nas bardzo ważne i interesujemy się wszystkimi nowinkami dotyczącymi pielęgnacji roślin. Chcemy, by nasze rośliny były piękne i zdrowe. Ale nie wszystkie naturalne nawozy dla roślin, o których czytamy w internecie, są skuteczne!
06.08.2022 09:26
Internetowe porady, zwłaszcza domowe sposoby pielęgnacji roślin, mogą czasami naszym roślinom zaszkodzić. Które sposoby do jakiś roślin można stosować? Oto kilka wskazówek.
Domowe sposoby nabłyszczające liście
Pielęgnacja niektórych roślin dotyczy również dużych liści. Wtedy same opryski z wody nie wystarczą, aby były piękne i zdrowe. Do mycia, nabłyszczania, odżywiania liści, można wykorzystać różne produkty dostępne w domu.
Majonez, olej i mleko
Te polecane najczęściej produkty, mają sprawić, że liście roślin będą błyszczeć.
Jednak majonez, olej i mleko często po prostu się psują i jełczeją. Zatykają też aparaty szparkowe, przez które roślina oddycha.
Jeżeli chcemy nabłyszczyć liście tymi produktami, należy olej i mleko dobrze rozcieńczyć.
Kilka kropel oleju do wody wystarczy do przemywania liści roślin, a majonezu lepiej do tego nie używać.
Piwo
Piwo stosuje się jedynie na liście, nigdy do podlewania! Ale należy pamiętać, że piwo obkleja liście i szybciej rośliny łapią kurz. Jeżeli chcemy przemyć i nabłyszczyć liście piwem, dobrze jest je najpierw rozcieńczyć. Liście po przemyciu piwem będą pięknie wyglądały i nie ma znaczenia, jakie piwo do tego użyjemy ;)
Skórka banana
Do nabłyszczania liści roślin sprawdzi się wewnętrzna skórka banana. Wystarczy przecierać liście i tyle.
Naturalne nawozy dla roślin
Nie zawsze chcemy sięgać po chemiczne nawozy. Często wolimy naturalne nawozy dla roślin. Jednak każde z nich są przeznaczone do odpowiednich roślin i jednym mogą pomóc, innym zaszkodzić. Poza tym ich stosowanie w niewłaściwy sposób może zaszkodzić naszym roślinom.
Nawóz z mleka
Podlewanie rośliny samym mlekiem może się przyczynić do zaduszenia jej korzeni. Trzeba też pamiętać, że mleko szybko się psuje, więc w sprzyjających warunkach w podłożu mogą zacząć się rozwijać bakterie lub grzyby.
Jeżeli chcesz wykorzystać właściwości mleka do nawożenia swoich roślin, to dodaj niewielką ilość mleka do wody i podlewaj taką mieszanką rośliny raz w miesiącu. Mleko powinno być odtłuszczone i tylko pasteryzowane (nie mleko UHT)
Niestety naturalne nawozy do roślin na bazie mleka nie nadają się do wszystkich roślin! Rozcieńczonym mlekiem możemy podlewać rośliny, które preferują podłoże zasadowe lub obojętne! Na przykład Sansevieria, aloes, bluszcze, palmy.
Nie podlewaj mlekiem np. paproci.
Nawóz z fusów
Fusy kawy, czy herbaty zawierają sporo minerałów, ale mają odczyn kwaśny. Możemy je używać do roślin lubiących kwaśne podłoże np. azalie, paprocie.
Skorupki jaj jako nawóz
Skorupki jaj zawierają wapń, więc tak jak mleko mogą być używane jako nawóz dla roślin o kwaśnym lub obojętnym odczynie podłoża. Wystarczy zakopać je w podłożu, np. na dnie doniczki. Niektórzy decydują się na zakopanie całego jajka! Warto jednak mieć na uwadze, że rozkładające się jajko nieprzyjemnie pachnie, więc należy je odpowiednio głęboko zakopać ;)
Skorupki jajek sprawdzają się jako nawóz dla pomidorów. Zawarty w nich wapń zapobiega zgniliźnie ich liści.
Naturalne nawozy do roślin z czosnku i cebuli
Czosnek i cebula mają wiele właściwości, w tym przede wszystkim grzybobójcze. To naturalne nawozy dla roślin. Ale pokrojone i zostawione na glebie w doniczce po prostu się popsują i zaczną brzydko pachnieć.
Bezpiecznym i skutecznym sposobem na pielęgnację naszych roślin czosnkiem i cebulą jest zrobienie z nich wywaru. Ostudzony i rozcieńczony wywar może nam służyć i do podlewania i oprysków.
Naturalne nawozy do roślin w wodzie po gotowaniu warzyw
Woda z gotowania warzyw jest źródłem wielu składników i jest dobra dla roślin, ale nie solona!
Gotuj warzywa początkowo bez soli i dopiero jak odlejesz trochę wywaru potrzebnego dla roślin, po chwili gotowania, dopiero wtedy posól warzywa. A wywar bez soli użyj do podlewania roślin.