PoradyLajfhakiMój kot wciąż drapał i niszczył meble, aż znalazłam na to sposób!

Mój kot wciąż drapał i niszczył meble, aż znalazłam na to sposób!

Jak oduczyć kota drapania mebli? Fot. Freepik.com
Jak oduczyć kota drapania mebli? Fot. Freepik.com

27.12.2022 17:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Posiadanie kota to nie tylko przyjemność z głaskania futerka i przytulania się do niego. Zwierzak w domu to duże zobowiązanie i masa dodatkowych obowiązków. Należy zapewnić mu podstawowe warunki do życia oraz realizację jego naturalnych potrzeb. On sam spełnia je między innymi poprzez ostrzenie pazurków. Jednak co zrobić, gdy kot drapie meble?

Porysowane futryny, rysy na drzwiach, zdrapana powierzchnia foteli i sofy – to tylko niektóre z kocich poczynań. Choć frustrują właścicieli, bo to dość kosztowne szkody, złość na zwierzę nic nie da. Kot po prostu robi to, co podpowiada mu instynkt. A jeżeli nie ma jak wyładować go gdzie indziej, czyni to właśnie na naszych meblach…

Cut, damage to the leather surface of a chair or sofa.
Cut, damage to the leather surface of a chair or sofa.

Jak oduczyć kota drapania mebli?

Musisz wiedzieć jedno – kota NIE DA SIĘ ODUCZYĆ DRAPANIA. To normalne, że wciąż będzie coś drapał – ale właśnie, zależy co!

Kocie instynkty podpowiadają mu, aby wdrapywał się na wysokie półki (poznając teren) oraz drapał różne przedmioty (oznaczając na nim swoją obecność). Nie wolno więc próbować go za to w jakikolwiek sposób karać. Zamiast tego, odpowiedzialny właściciel powinien nakierować uwagę zwierzęcia na coś innego.

gray shorthair british cat with biege rope post with ball.
gray shorthair british cat with biege rope post with ball.

Jak zniechęcić kota do drapania mebli?

Odpowiedź jest banalna – wyposażenie dla udomowionego kota musi zawierać drapak. ALE! Nie byle jaki drapak - to znaczy nie taki, który podoba się nam, a taki, który spodoba się pupilowi. Drapak, który stanie się dla niego obiektem zainteresowań, to taki, który jest:

  • ciekawy i interesujący DLA KOTA,
  • wykonany z drewna lub tektury,
  • stabilny,
  • na tyle duży, by zwierzak mógł się na nim przeciągać.
Gray kitten playing with scratching post close up
Gray kitten playing with scratching post close up

Warto też, by miał dużo półeczek, przejść, bibelotów, wiszących zabawek itd. Jeśli mamy taką możliwość i odpowiednie do tego warunki, wybierzmy wysoki drapak. Im wyższy, tym lepszy, ponieważ koty uwielbiają obserwować swój teren z góry.

The Bengal cat sits on top of the scratching post and pulls its paw up.
The Bengal cat sits on top of the scratching post and pulls its paw up.

Jak przekonać kota do drapaka?

Jeśli już zakupisz odpowiedni drapak, a kot nadal będzie wolał Twoje meble – przykryj je kocami na jakiś czas lub okryj folią aluminiową. To pewnie nie będzie wyglądało zbyt estetycznie, ale nie potrwa długo – tylko do czasu, aż kot straci nimi zainteresowanie i znajdzie nowy obiekt swoich psot – drapak.

Dla większej skuteczności spryskaj „nowy mebel” kocimiętką i cierpliwie ustawiaj na nim ulubione zabawki swojego kotka. Chcąc je odzyskać, będzie zahaczał pazurkami o różne tekstury drapaka, co go na pewno mocno zaciekawi!

Serious grey cat sitting on scratching post against orange wall
Serious grey cat sitting on scratching post against orange wall

4 zabawki dla kota, które stworzysz sam!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także