PoradyLajfhakiMoja ciotka Stefka nauczyła mnie, jak prać firanki. Od tamtej pory żelazko poszło w kąt

Moja ciotka Stefka nauczyła mnie, jak prać firanki. Od tamtej pory żelazko poszło w kąt

jak prać firanki, fot. Genialne
jak prać firanki, fot. Genialne
22.09.2023 18:25

Zawieszone w domu dodają pomieszczeniom niebywałego uroku i przytulności. Należy regularnie o nie dbać, ponieważ szybko szarzeją. Podpowiadamy, jak prać firanki w taki sposób, aby później nie musieć spędzać czasu na żmudnym ich prasowaniu.

Mogą sprawić wrażenie przytulnego i zadbanego domu, jeśli są czyste i niepogniecione. W przeciwnym razie będą wyglądać niechlujnie, przez co daleko będzie do nazwania ich dekoracją. Okazuje się, że nie należy stać z żelazkiem kilka godzin, aby firanki były wyprasowane.

Jak prać firanki?

Warto zacząć myśleć o tym już podczas zakupu firanek. Bardzo duże znaczenie ma materiał, z jakiego zostały wykonane. Najlepiej dotknąć materiał lub sprawdzić metkę, aby nie mieć wątpliwości. Po zakupie nie należy jej odcinać, ponieważ podczas prania będziemy wiedzieć, na jaką temperaturę ustawić pranie. Jeśli twoje zawieszone firany nie wyglądają już zbyt czysto, nie odkładaj ich odświeżenia na później. Należy ściągnąć je, energicznie strzepać, a potem złożyć w kostkę i włożyć do pralki. W ten sposób nie powstaną na nich zagniecenia. Możesz też włożyć tkaninę do siatki lub poszewki na poduszkę. Następnie wybierz odpowiedni program do prania, może być to tryb delikatny lub prania ręcznego. Temperatura powinna wynosić około 30 stopni Celsjusza, a wirowanie ustawione na nie więcej niż 400 obrotów. Warto wcześniej namoczyć firanki w roztworze z sody oczyszczonej, który znakomicie odświeży biały kolor.

Jak prać białe firanki za pomocą domowych produktów? fot. Freepik
Jak prać białe firanki za pomocą domowych produktów? fot. Freepik

Pranie firanek a ich prasowanie

Ważne jest to, żeby dodać do prania płyn do płukania, który ma właściwości antyelektrostatyczne. Dzięki temu materiał, z którego jest wykonana firana, nie będzie się elektryzował. Warto wlać go do szufladki dopiero na ostatnim etapie prania. Pogniecione firanki odejdą wtedy w zapomnienie. W efekcie bardzo oszczędzimy nasz czas. Po wyjęciu z pralki warto od razu rozwiesić je na karniszu, co sprawi, że będą w schły w "naturalnej" pozycji. Pod wpływem grawitacji tkanina rozprostuje się sama. Natomiast jeśli masz suszarkę, to podłóż pod firanki ręcznik przed rozwieszeniem. W ten sposób pręty nie pozostawią nieestetycznych śladów na materiale. Dobrze przed wywieszeniem energicznie strzepać firanki, co przyśpieszy ich schnięcie.

Pranie firanek. Fot. Freepik.com
Pranie firanek. Fot. Freepik.com
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także