PoradyMoją kuchnię mole omijają szerokim łukiem. Wystarczyła jedna roślina

Moją kuchnię mole omijają szerokim łukiem. Wystarczyła jedna roślina

Liść laurowy na mole Fot. Genialne.pl
Liść laurowy na mole Fot. Genialne.pl
30.01.2023 09:27, aktualizacja: 30.01.2023 13:17

Mole spożywcze to małe owady, które są bardzo uciążliwe. Nikt nie chce zobaczyć ich wylatujących z otwartej kuchennej szafki z jedzeniem. Istnieją sposoby, aby skutecznie zniechęcić je do odwiedzania naszego domu. Najlepszy jest liść laurowy na mole.

Mole spożywcze są małe (mają ok. 1 cm długości) i bardzo szybko się rozmnażają. Samica potrafi znieść nawet 200 jaj dziennie. Wykluwają się z nich kremowe lub żółtawe larwy. Najczęściej chowaj się w tylnych częściach szuflad lub na ścianach, gdzie mogą spokojnie poczekać do momentu przepoczwarzenia.

Jeżeli wprowadzą się do Twojej kuchni, to będziesz musiał mocno się natrudzić, aby je wytępić. Dlatego lepiej nie stwarzać im dogodnych warunków do rozwoju. Dzięki temu oszczędzisz sobie dużo nerwów.

Przyprawy na mole

Owady szczególnie nie lubią liści laurowych. Dlatego na każdej szafce połóż po jednym liściu. Dodatkowo kilka z nich włóż do pojemników z sypkimi składnikami (np. mąka, kasze, ryż, cukier). Nie musisz się martwić o smak żywności. Produkty nie przejdą zapachem liści laurowych.

Liść laurowy na mole, fot. Freepik
Liść laurowy na mole, fot. Freepik

Dodatkowo mole nie tolerują zapachu: jałowca, goździków, kminku czy pomarańczy. W związku z tym wybraną przez siebie przyprawę lub skórkę pomarańczy wyeksponuj w kuchennych szafkach. Możesz mieć pewność, że mole do nich nie zawitają.

Jak odstraszyć mole zapachami?

Oprócz przypraw na mole odstraszająco działa aromat lawendy, a także wanilii. Dlatego wybranym olejkiem eterycznym nasącz waciki i porozkładaj je w szafkach z żywnością. Możesz również kupić gotowe saszetki zapachowe. Osiągniesz ten sam efekt.

Liść laurowy na mole, fot. Freepik
Liść laurowy na mole, fot. Freepik

Domowy spray na mole

Kolejnym patentem, który ma odstraszyć mole na zawsze, jest wykonanie domowego preparatu w sprayu. W butelce z atomizerem połącz szklankę ciepłego octu z kilkunastoma kroplami olejku lawendowego (lub waniliowego). Dodatkowo do butelki możesz włożyć gałązkę świeżego tymianku. Taką miksturą spryskaj wszystkie szafki w swojej kuchni.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także