Moja prababcia wiosną stosowała te proste domowe nawozy dla truskawek
Początkujący ogrodnicy zastanawiają się, czym nawozić truskawki, by rosły bujne, a ich owoce zachwycały swoim smakiem i wyglądem. Nie jest to tak trudne, jak może się wydawać. Należy pamiętać o wykonaniu kilku podstawowych i ważnych czynności. Zdradzamy, jaki nawóz będzie najlepszy i jak zrobić go samodzielnie.
31.03.2023 18:21
Podstawą pielęgnacji roślin jest podlewanie i odpowiednie nawożenie. Truskawki nie są wyjątkiem od reguły. Bez dobrego nawozu nie będą prawidłowo rosły. Lubimy naturalne rozwiązania, dlatego zamiast sklepowych gotowców — polecamy ci nasz patent na domowy nawóz do truskawek!
Kiedy sadzić truskawki?
Truskawki sadzi się od wczesnej wiosny, a ucieszą nasze podniebienia już w czerwcu. Jednak, aby truskawki były smaczne i bujnie wydały owoce, należy wykonać odpowiednią pielęgnację. Bardzo ważne jest nawożenie. Najlepiej sprawdzi się nawóz organiczny. Jak przygotować go w domu?
Jak pielęgnować sadzonki truskawki?
Przedstawiamy pełną instrukcję, z której dowiesz się, jakie zabiegi pielęgnacyjne wykonywać na sadzonkach truskawek. Jeśli zastosujesz się do nich, twoje truskawki będą owocowały lepiej niż kiedykolwiek wcześniej. To tanie, ekologiczne i niezwykle skuteczne sposoby.
- Kiedy sadzonki truskawki wydadzą już liście, dokładnie przyjrzyj się im. Jeśli będą miały plamy, oznacza to, że żerują na nich szkodniki. Trzeba je natychmiast usunąć, a zepsute liście należy spalić, aby nie rozprzestrzeniały choroby. Może się przydać wtedy ziemia okrzemkowa.
- Nawożenie najlepiej przeprowadzić jeszcze zanim rozwiną się pąki liściowe. Należy pamiętać, aby pierwsze odżywianie było bogate w azot. To właśnie on wpływa na stymulację wzrostu roślin.
- Ściółkowanie robi się na końcu. Wykorzystaj do tego słomę — ograniczy powstawanie chwastów.
Współczesne nawozy organiczne
Nawozy organiczne są proste w przygotowaniu:
- Nawożenie mocznikiem. Zmieszaj 1 łyżkę mocznika z 10 litrami wody. Taką miksturą opryskuj rośliny.
- Nawożenie kwasami humusowymi. Dodaj 30 ml kwasu humusowego do 10 litrów wody i wymieszaj. Nawoź truskawki po wcześniejszym podlaniu i nawożeniu azotowym.
Domowe nawozy do truskawek
- Pokrzywa
Nawóz z pokrzywy to istny eliksir, który nie tylko wzmacnia truskawki, ale chroni je też przed szkodnikami. Nawóz zawiera azot i potas, niezbędne roślinie do wzrostu. Do jego przygotowania wystarczy: wiadro pokrzywy zalanej wodą. Trzeba je mieszać dwa razy dziennie i zastosować na rośliny rozcieńczony z wodą w proporcji 1:20.
- kwaśne mleko
Wyroby mleczne mają korzystny wpływ na rozwój owoców. Można je mieszać z obornikiem, humusem czy popiołem drzewnym. Dobre będzie kwaśne mleko. Taka mieszanka stworzy odpowiednie warunki dla wzrostu truskawek. Roztwór z dodatkiem kwaśnego mleka ochroni też roślinę od mszyc i roztoczy.
Przygotowanie niewielkiej porcji nawozu:
- Wlej 1 szklankę (około 250 ml) kwaśnego mleka do mniejszego wiadra.
- Dodaj po 1 łyżce (około 10-15 g) humusu i obornika. Dokładnie wymieszaj składniki, aby uzyskać jednolitą konsystencję.
- Dodaj około 1 szklankę wody, aby uzyskać konsystencję roztworu. Powinien być lekki, ale nie za rzadki.
- Pozostaw wiadro na około 2-3 tygodnie w ciepłym i suchym miejscu. Co kilka dni, dokładnie wymieszaj roztwór, aby zapewnić równomierne rozmieszczenie składników.
- Po 2-3 tygodniach roztwór będzie gotowy do użycia. Przed użyciem należy go dokładnie wymieszać.
Przy większym zapotrzebowaniu użyj litra kwaśnego mleka i po 1 kg obornika i humusu.
Domowy nawóz organiczny z chleba
Dobrym sposobem na nawożenie truskawek są drożdże zawarte w chlebie. Stworzą idealne środowisko do upraw i zakwaszą glebę. Nawóz z chleba przygotujesz bardzo prosto: zalej stary suchy chleb wodą, tak, aby się unosił w garnku. Pozostaw do fermentacji na około 6-10 dni. Potem rozcieńcz roztwór wodą w proporcji 1:10.
Nawóz do truskawek z obornika drobiowego
Skuteczny, jako nawóz do truskawek będzie też obornik drobiowy. Zawiera dużo azotu, a to on jest kluczem, aby truskawki wyprodukowały wiele soczystych owoców, którymi zachwycamy się każdego lata. Jak go zrobić?
- Odchody kurze wsyp do wiaderka (najlepiej plastikowego) albo beczki.
- Na wiaderko o pojemności 10 l potrzeba 1-3 kg obornika kurzego.
- Zalej 10 litrami wody.
- Odstaw wiaderko na 3 dni w cień lub półcień do fermentacji.
- Używaj tylko do momentu, gdy truskawki zaczną kwitnąć.