PoradyLajfhakiMoje żelazko długo pracuje bezawaryjnie. Wszystko za sprawą jednego produktu

Moje żelazko długo pracuje bezawaryjnie. Wszystko za sprawą jednego produktu

jak przedłużyć żywotność żelazka, fot. Freepik
jak przedłużyć żywotność żelazka, fot. Freepik
23.07.2023 13:50

Jest to ten sprzęt, który powinien być używany wtedy, kiedy uprane ubrania już wyschną lub w momencie szykowania się do wyjścia. Jednak nie zawsze mamy czas i ochotę na kilkugodzinne stanie w niewygodnej pozycji. Poza tym urządzenie bardzo szybko się psuje oraz zużywa. Podpowiadamy jak przedłużyć żywotność żelazka.

Kluczem do utrzymania żelazka w dobrej kondycji jest woda destylowana, a nie droga i mało wydajna chemia. Dodatkowo poprawne używanie urządzenia, również wpływa na jego trwałość. Żelazko to niezbędny sprzęt w każdym domu (jeśli zależy nam na dobrym wyglądzie).

Jak przedłużyć żywotność żelazka?

Na początku warto dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest woda destylowana. Powstaje ona podczas procesu destylacji, który oczyszcza ją z wszystkich zanieczyszczeń oraz składników mineralnych. W efekcie otrzymujemy wyjałowioną wodę, która ma szerokie zastosowanie w gospodarstwie domowym oraz fabrykach. Co ciekawe można przygotować ją samodzielnie w domu, a z pewnością przyda się niejednokrotnie. Stosowana do żelazka zapobiegnie osadzaniu się kamienia na grzałce, który może szybko zapchać urządzenie. W konsekwencji doprowadza do awarii żelazka, a my musimy ponieść koszty naprawy.

Obraz

Jak zrobić wodę destylowaną samodzielnie?

Przygotowanie wody w domowych warunkach jest banalnie proste. Na dół garnka należy włożyć kratkę, a następnie napełnić go do połowy wodą. Następnie w garnku umieszczamy szklaną miskę tak, aby unosiła się na powierzchni wody, a całość przykrywamy pokrywką. Kluczem w tej metodzie jest położenie na powierzchni, odwróconej do góry nogami, przykrywki, kilkunastu sztuk kostek lodu. Teraz należy całość należy gotować i utrzymywać stałą temperaturę ok. 82-93 stopnie Celsjusza. Oczywiście regularnie uzupełniaj topiące się kostki lodu na pokrywce. Woda, która zacznie skraplać się do miski została właśnie poddane procesowi destylacji. Warto dodać, że ten sposób na pozyskanie wody destylowanej jest bardzo skuteczny. Sam płyn nada żelazku drugie życie i sprawi, że będzie działało bezawaryjnie. Dodatkowo nie wyrządzi szkody ubraniom, a także nie zostawi na nich przykrego zapachu. Plusem wody destylowanej jest również to, że żelazko przestanie brzydko pluć podczas prasowania parą wodną.

Pure water in glass and water filters on the blurred background. Household filtration system.
Pure water in glass and water filters on the blurred background. Household filtration system.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także