Mole regularnie nawiedzają kuchnię? Oto sposób, by omijały szafki szerokim łukiem
Kiedy raz przedostaną się do Twoich kuchennych szafek, to może być Ci trudno je zwalczyć. Jak pozbyć się moli tak, żeby nie pojawiły się po pewnym czasie ponownie w naszych szafkach? Pokażemy Ci, jak się za to zabrać.
24.02.2023 17:48
Te paskudne mole...
Mole spożywcze (zwane także ćmami spożywczymi) wyglądają jak szarawe ćmy. Chętnie atakują zwłaszcza, mąkę, ryż, makaron, zboża, czekoladę i właściwie wszelkie produkty organiczne, w tym orzechy, nasiona i grzyby. Ćma spożywcza nie jest niebezpieczna, ale rozmnaża się bardzo szybko, co czyni ją prawdziwym utrapieniem. Pojedyncza samica może złożyć do 200 jaj, które wykluwają się w ciągu zaledwie 3 do 4 dni. Po miesiącu larwy stają się w pełni dojrzałymi osobnikami, a cykl reprodukcyjny trwa w nieskończoność, dopóki dostępne jest pożywienie. Najgorsze jest to, że praktycznie wystarczy pojedynczy kokon lub larwa przyklejona do produktu, aby rozpoczęła się prawdziwa inwazja.
Obecność moli spożywczych można zauważyć po pojawieniu się ich w opakowaniu lub obecności na zewnątrz małych, białych larw. Możliwe jest również zaobserwowanie kokonów wokół wieczek słoików lub puszek. Są one półprzezroczyste, białe i mają lepką konsystencję. Mole spożywcze są owadami pełzającymi i nocnymi. W ciągu dnia ćmy zachowują się stosunkowo cicho i dyskretnie, a ich skrzydła są złożone na sobie. Ich wykrycie może więc zająć trochę czasu.
Jak pozbyć się moli, tak żeby nie wróciły?
Jeśli raz na zawsze chcesz pozbyć się moli, to niestety będziesz musiał podjąć kilka nieco bolesnych kroków. Zacznij od opróżnienia szafki, w której się pojawiły. Jeśli jakiekolwiek opakowanie z jedzeniem jest otwarte, albo nosi znamiona śladów otwarcia, to niestety będziesz musiał je wyrzucić. Tylko nie pozwól, żeby leżały takie rzeczy długo w śmietniku. Pozbądź się ich od razu z domu. Następnie wszelkie nienaruszone produkty żywieniowe, o ile są w foliach lub podobnych opakowaniach, przesyp do szklanych pojemników, które jesteś w stanie szczelnie zamknąć.
Jak pozbyć się moli octem?
Samą szafkę natomiast umyj za pomocą roztworu wody z octem. Możesz do takiej mieszanki dodać ulubionego olejku eterycznego, aby przykryć zapach octu. Zaletą tej mieszanki jest to, że ocet jest bezpieczny dla naszego zdrowia, więc się nie strujesz, jeśli jakieś resztki wejdą w kontakt z pożywieniem. Dokładne umycie szafek jest ważne, nawet jeśli nie widać w nich moli. Możesz bowiem nie zauważyć złożonych małych jajeczek larw. Następnie nie wkładaj jeszcze pozostałych Ci produktów, tylko weź szklankę octu, wlej ją do miseczki, a następnie wlej drugą szklankę gorącej wody. Taką mieszankę wstaw do szafki na kilka godzin. Potem dopiero ją wyjmij i wstaw produkty żywieniowe.