NewsyMoneta 5 zł warta ponad 25 000 zł! Kolekcjonerzy szukają takich sztuk

Moneta 5 zł warta ponad 25 000 zł! Kolekcjonerzy szukają takich sztuk

moneta 5 zł fot. genialne.pl
moneta 5 zł fot. genialne.pl
Manuel
24.03.2023 21:10

Najmniej można dostać za nią 25 000 zł, choć zdarza się, że kolekcjonerzy płacą nawet 100 000 zł.  Tak cenna moneta 5 zł jest dość stara, ale być może leży gdzieś na dnie szuflady u ciebie w domu. Możesz dzięki niej nieźle zarobić!

Ta moneta 5 zł jest warta dużo więcej niż jej nominał sugeruje

Pięciozłotówka, o której mowa, jest tylko z grubsza podobna do tej, którą posługujemy się na co dzień. Pochodzi bowiem z 1932 r., czyli z czasów istnienia Drugiej Rzeczypospolitej. Była to moneta okazyjna i dlatego ówczesna mennica polska wyprodukowała tylko 25 sztuk. W chwili obecnej jest to prawdopodobnie najbardziej pożądana — nie tylko przez naszych rodzimych kolekcjonerów — polska moneta. To właśnie dlatego niektórzy są gotowi wyłożyć za nią tak ogromne pieniądze.

W sieci można znaleźć kilka archiwalnych aukcji dokumentujących sprzedaż pojedynczych sztuk tych monet za bajecznie duże sumy:

moneta 5 zł z 1932 r. (wąska edycja kolekcjonerska), screen z onebid.pl
moneta 5 zł z 1932 r. (wąska edycja kolekcjonerska), screen z onebid.pl

Na tę chwilę wiadomo, że większość z tych 25 monet znajduje się albo w polskich muzeach, albo w rękach prywatnych kolekcjonerów. Jednak los kilku pięciozłotówek nadal pozostaje nieznany. To znaczy, że najprawdopodobniej znajdują się one na dnie szuflad w domach ludzi, którzy nie mają najmniejszego pojęcia o tym, że są warte niemały majątek. Warto dokładnie przetrząsnąć w mieszkaniu wszystkie dawno nieodwiedzane kąty. Być może to właśnie ty okażesz się jednym ze szczęśliwców, którzy odnajdą resztę zaginionych egzemplarzy? Tak jak wspomnieliśmy, żadna z tych monet na aukcjach nie osiągnęła ceny poniżej 25 000 zł, a najdroższa kosztowała 100 000 zł (niczym nie różniła się od pozostałych). Została po prostu sprzedana w dobrym momencie.

5 zł, fot. Gabinet Numizmatyczny Damian Marciniak
5 zł, fot. Gabinet Numizmatyczny Damian Marciniak

Jak wygląda moneta 5 zł warta fortunę?

Jak widać na załączonych zdjęciach (powyżej  i nieco poniżej), awers najdroższej polskiej monety 5 zł jest dość przeciętny i niczym specjalnie się nie wyróżnia. Jednak druga strona jest wyjątkowo ładna i przedstawia grecką bogini sprawiedliwości — Nike. Warto dodać, że na zwykłych pięciozłotówkach z tamtego okresu widniała głowa kobiety w jednym z tradycyjnych ludowych okryć. Dzięki temu bardzo łatwo je odróżnić.

5 zł, fot. Gabinet Numizmatyczny Damian Marciniak
5 zł, fot. Gabinet Numizmatyczny Damian Marciniak

Jak UKRYĆ 1000 ZŁOTYCH?! NAJLEPSZE (SKUTECZNE!) skrytki na PIENIĄDZE

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także