Monetę w bucie czy okruch chleba w kieszeni? Co mieć przy sobie w dniu ślubu?
Przesądy ślubne, podszeptywane przez babcie, mamy i ciocie, towarzyszą nowożeńcom od dawien dawna. Z biegiem czasu przestaje się je traktować nazbyt poważnie, jednak ciężko tak całkowicie się im sprzeciwić, bo głos w głowie przestrzega, że lepiej dmuchać na zimne niż później żałować, że niepowodzenie jest wypadkową niedostosowania się do tradycji. Z tego powodu najwięcej wolnych terminów na wynajem sali weselnej jest w kwietniu, maju i lipcu – jeśli wiesz, z jakim zabobonem jest to związane, to jesteś już wtajemniczony w temat ;)
Kiedy nie powinno się brać ślubu?
Tradycja nakazuje, aby ceremonie ślubne odbywały się wyłącznie w te miesiące, które mają w nazwie literkę „r”, co gwarantować ma „młodym” trwałość związku i jego harmonię. Ci bardziej przywiązani do ludowych wierzeń planują też ślub w taki sposób, aby moment przysięgi odbył się o pełnej godzinie – najlepiej między 12 a 15.
Jeśli wierzysz w ślubne zabobony, to nie przekładaj daty ślubu, ani nie bierz na świadków ludzi pozostających z sobą w związku!
Co mieć przy sobie w dniu ślubu?
- coś niebieskiego
Najczęściej jest to podwiązka ślubna. Kolor niebieski, towarzyszący pannie młodej, przynieść ma wierność i płodność jej przyszłego męża.
- coś używanego
Ma być wróżbą lojalności osób, które są bliskie państwu młodym.
- coś nowego
O to zwykle nie należy się szczególnie starać, bo wiadomą jest rzeczą, że państwo młodzi dokonują dużych zakupów na ten dzień, szczególnie jeśli chodzi o ich garderobę. Nowa rzecz ma gwarantować dostatek we wspólnym życiu.
- coś pożyczonego
Pożyczony przedmiot ma uspokoić przyszłych małżonków, bo zagwarantuje im dobre relacje i ciepłe przyjęcie w nowej rodzinie.
Jakie jeszcze są przesądy związane ze ślubem? Tak, jest ich więcej!
- Panna młoda nie powinna widzieć siebie w pełnym stroju przed wyjściem z domu, a welon powinna jej zakładać kobieta niezamężna.
- Podczas drogi do kościoła, młodzi nie mogą jechać sami, ale też ich kierowcą nie powinna być kobieta. Zabronione też jest zawracanie, nawet jeśli zapomnieli o czymś ważnym – na przykład o obrączkach ;)
- Do kościoła nowożeńcy mają wchodzić prawą nogą i szczególnie uważać, aby się nie potknęli. Jeśli w drodze do ołtarza rozejrzą się po tłumie – zwiastuje to rychłą zdradę!
- Jeśli długa suknia panny młodej nakryje but jej partnera, zostanie pantoflarzem!
- Po ceremonii zaślubin weselnicy jadą do lokalu, w którym państwo młodzi witani są przez rodziców chlebem, solą oraz dwoma kieliszkami. W jednym z nich jest woda, a w drugim wódka – to z nich, które natrafi na alkohol, będzie grało pierwsze skrzypce w małżeństwie!
- Myślisz, że moment rzucania welonem na oczepinach to już koniec stresu związanego z ludowymi wierzeniami? Otóż nie! Jeśli za pierwszym razem żadna panna go nie złapie i rzucisz nim drugi raz - pech gwarantowany!