DomRośliny doniczkoweMonstera dziurawa - jak uprawiać, pielęgnować i nawozić

Monstera dziurawa - jak uprawiać, pielęgnować i nawozić

Monstera dziurawa - jak uprawiać, pielęgnować i nawozić
28.08.2020 07:20, aktualizacja: 28.08.2020 10:47

Egzotyczna, wiecznie zielona i olbrzymia. A przy tym bardzo łatwa w pielęgnacji. Poznajcie monsterę dziurawą, jedną z największych roślin doniczkowych uprawianych w naszych domach. Monstera dziurawa jak uprawiać, hodować i pielęgnować?

Monstera dziurawa - opis rośliny

Wiecznie zielona monstera może osiągnąć 3 m wysokości. Nie rośnie szybko, więc na takie wymiary trzeba czekać. Natomiast przekrój liści dochodzi do 60 cm. Są to imponujące rozmiary jak na roślinę doniczkową, którą można uprawiać w domu.

instagram.com/maplantemonbonheur
instagram.com/maplantemonbonheur

Monstera Dziurawa - wygląd:

Łodygi płożące z dużymi, powcinanymi liśćmi. Młode liście w kształcie serca są całe (bez nacięć). Starsze rośliny mają zewnętrzne, zwisające korzenie powietrzne.

Dziury na liściach mają za zadanie wentylować całą roślinę.

inhabitkansascity / instagram
inhabitkansascity / instagram

Pochodzenie monstery dziurawej

Monstera występuje w Ameryki Środkowej i Indiach Zachodnich. Natomiast sama monstera dziurawa pochodzi z Meksyku. Znanych jest około 30 gatunków tej wiecznie zielonej rośliny.

instagram
instagram

Jak pielęgnować monsterę dziurawą?

Jest rośliną łatwą w utrzymaniu, poradzi sobie z nią nawet mało doświadczone osoby.

Roślina jest pnączem, dlatego wraz z wzrostem potrzebuje dodatkowych podpórek. W naturalnym środowisku opierałaby się o drzewa. Hodując ją w mieszaniu musimy zapewnić jej podparcie, inaczej "położy się" na podłodze.

pinterest.com
pinterest.com

Jak często podlewać monsterę?

Tak jak pisałam już wcześniej, monstera jest łatwą rośliną w uprawie. Podlewanie jej można ograniczyć do jednego razu w tygodniu w lecie i co dwa zimą. Za częste podlewanie rośliny może przyczynić się do chorób. Co zrobić, gdy przesadzimy z podlewaniem? Proponuję "detox" i wstrzymanie się z podlewaniem na około 3 tygodnie.

houzhero.com
houzhero.com

Liście należy zraszać! Mniej więcej dwa razy w tygodniu. Rób to miękką wodą o temperaturze pokojowej. Warto pamiętać też, by odpowiednio często wycierać kurz z liści delikatną szmatką. Niezbyt często można używać środka nabłyszczającego.

Czym nawozić monsterę?

Wskazane co 2 tygodnie, ale z wyłączeniem okresu zimowego. Dzięki nawozom liście nie bledną. Monstery, które rosną w cieniu nie wymagają tak częstego nawożenia. Jaki nawóz wybrać dla monstery? Odpowiedź jest prosta, płynny biohumus lub nawóz do roślin zielonych będą wystarczające.

homedeco / instagram
homedeco / instagram

Jak często powinno się przesadzać monsterę?

Młode rośliny przesadzamy co roku, starsze co 2-3 lata. Dobrą praktyką jest co wiosnę ściągać górną część ziemi i dosypywać nową.

plantasymnl / instagram
plantasymnl / instagram

Jaką ziemię najlepiej wybrać dla monstery dziurawej?

Najlepsze dla Monstery będzie podłoże torfowe. Jednak da sobie radę również w uniwersalnej ziemi dla roślin doniczkowych. Ważne jest żeby ziemia była lekka i pulchna, to sprawi, że korzenie będą szybciej rosnąć.

pinterest.com
pinterest.com

Korzenie napowietrzne - jeśli się pojawią to nie wolno ich obcinać!

Monstera dziurawa - uprawa:

Temperatura - Odpowiednia dla tej rośliny to 18-22 stopnie. Minimalna 10 stopni.

Miejsce - Roślina lubi stanowiska jasne i półcień, ale należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia.

Rozmnażanie. Z sadzonek wierzchołkowych lub z łodygi. Ukorzenianiu sadzonek sprzyja duża wilgotność powietrza.

houseplantopia / instagram
houseplantopia / instagram

Jakie jest najlepsze miejsce na monsterę dziurawą w mieszkaniu

Monstera preferuje każde miejsce, w którym nie pada na nią bezpośrednio słońce. Najlepiej czuje się w odległości 2-3 metrów od okna. Ze względu na osiągane rozmiary wymaga trochę przestrzeni.

pinterest.com
pinterest.com

Monstera dziurawa - choroby

Plamistość liści filodendronu. Bardzo rzadka choroba, ale jak liście zaczną pokrywać się ciemnobrązowymi plamami, a potem zasychać i kruszyć się, to znaczy, że nasza monstera jest chora. Jest to spowodowane grzybem i usuwa się opryskiem z silnych preparatów.

Zgnilizna podstawy i pędów. Jest również niebezpieczna. Powoduje żółkniecie liści i gnicie korzeni. Często wystarczy samo przesadzenie rośliny.

Szkodniki Owady wełnowce i przędziorek chmielowiec. Wełnowce pokryte woskowymi łuseczkami można usunąć przemywając liście rośliny gazikiem z roztworem oleju rzepakowego z alkoholem. A przędziorek chmielowiec usuniemy spryskując całą roślinę mieszanką wody z płynem i z czosnkiem.

pinterest.com
pinterest.com

Ile kosztuje monstera dziurawa?

Małe, młode monstery można kupić w większości marketów budowlanych. Cena to ok. 30-40 zł. Za większe okazy trzeba liczyć ok. 70-160 zł.

Też macie takie okazałe monstery w domu? Podzielcie się zdjęciami w komentarzach!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także