Mural, który „zjada” smog powstał w Warszawie. Oczyszcza powietrze jak 720 drzew!
Czy do walki ze smogiem i zanieczyszczeniem powietrza można wykorzystać sztukę? Amerykańskie przedsiębiorstwo odzieżowe Converse udowadnia, że jest to możliwe.
12.11.2020 | aktual.: 12.11.2020 16:40
Sztuka na froncie walk ze smogiem
Minionego lata, w Warszawie, odsłonięto wyjątkowy mural. Znajduje się na elewacji jednego z budynków przy ul. Jaworzyńskiej (nieopodal stacji Metro Politechnika). Jest niezwykły z jednego względu. To ekologiczne dzieło sztuki, które oczyszcza powietrze.
Praca wre
Przyjazne farby
Życzliwie uśmiechające się kwiaty zostały namalowane fotokatalityczną farbą z dodatkiem dwutlenku tytanu. Działa ona jak magnes. Wyłapuje unoszące się w powietrzu szkodliwe substancje i, przy udziale światła słonecznego, przekształca je w nietoksyczne węglany oraz azotany. Jak się okazuje, mural jest w stanie zaabsorbować tyle zanieczyszczeń, ile "zjada" 720 drzew.
Intensywnie żółte farby
Miasto wolne od zanieczyszczeń
Mural został zaprojektowany przez dwóch artystów: Dawida Ryskiego oraz Maćka Polaka. Ukazali wizję swojego miasta przyszłości, któremu przyświeca hasło Create Together For Tomorrow (współpraca dla lepszego jutra).
Ekologiczna rewolucja
Dzieło to część projektu marki Converse - City Forests. W ramach akcji promowane są ekologiczne rozwiązania, a na całym świecie powstają nowe murale dbające o stan powietrza. Oprócz Warszawy, kolorowe pochłaniacze smogu, powstały w: Belgradzie, Sydney, Limie, Bangkoku, Santiago (Chile), Manili, mieście Meksyku, São Paulo oraz Johannesburgu.
Co sądzisz o tym muralu?