Musi znaleźć się w twoim ogrodzie. Przepędzi najgorsze szkodniki

Gąsienice żerują na ogrodowych roślinach
Gąsienice żerują na ogrodowych roślinach
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

30.04.2024 10:30

Od pierwszych wiosennych dni do naszych ogrodów przybywają rozmaite szkodniki. Ich pojawienie się może zwiastować problemy, dlatego zaleca się wdrożenie środków ochronnych, zanim niechciani lokatorzy trwale się u nas osiedlą, niszcząc przy tym roślinność.

Młode larwy, a także dojrzałe gąsienice, pożywiają się liśćmi i pędami rozlicznych roślin, pozbawiając je w ten sposób cennych nawozów potrzebnych do wzrostu. Rośliny zaatakowane przez gąsienice zaczynają żółknąć i więdnąć, a w najgorszych przypadkach mogą nawet zginąć. Kiedy dostrzeżesz gąsienice w swoim ogrodzie, wkop w ziemię dowolny przedmiot, który spowoduje, że szkodniki natychmiast opuszczą twój ogródek.

Co trzeba wiedzieć o gąsienicach?

Motyle i błonkówki na początkowych etapach swojego rozwoju przekształcają się w gąsienice. Dzięki szczególnym strukturom na spodzie ciała, zwanym przesuwkami, mogą one poruszać się po roślinach, co ułatwia im zdobywanie pokarmu poprzez "przemieszczanie się" po liściach i łodygach.

Niestety, zarówno gąsienice motyli, jak i błonkówki, żywią się roślinami, co może powodować poważne ubytki w ogrodowej florze. Niektóre typy gąsienic są trudno wykrywalne, ponieważ żyją wewnątrz roślin, co dodatkowo ułatwia im żerowanie.

Dalsze treści znajdują się w materiale wideo.

Wystarczy włożyć do ziemi, a przepędzisz gąsienice

Gąsienice, mimo że są uznawane za szkodniki, odgrywają istotną funkcję w ekosystemie. W przyszłości przekształcają się w motyle lub błonkówki, które są ważnymi zapylaczami. Z tego powodu nie powinno się ich eliminować, a raczej stosować naturalne metody odstraszające, by chronić nasze rośliny.

Aby pozbyć się gąsienic z ogrodu, obok poszkodowanych roślin, należy wkopać w ziemię metalowy pręt z zakończeniem w kształcie haka. Powinien on wystawać ponad poziom ziemi o około pięć centymetrów. Gąsienice, biorąc go za węża, zaniepokojone potencjalnym zagrożeniem, zaczną uciekać. Jest to sposób zarówno prosty, jak i humanitarny na pozbycie się tych niepożądanych intruzów z ogrodu.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także